Felelőtlenség-e tesztfázisban lévő gyógyszert a szabad világ legnagyobb hatalmával rendelkező embernek adni?
A szakértők véleménye eltér abban, hogy a Donald Trumpnak adott koronavírus-gyógyszer, a Regeneron antitest-koktélja vajon jót tesz-e majd az elnöknek, felelőtlenség-e tesztfázisban lévő gyógyszert a szabad világ legnagyobb hatalmával rendelkező embernek adni - írta a portfolio.hu.
A legnagyobb állapotjavulást azoknál a pácienseknél érte el a Regeneron készítménye, akiknél a vírusra nem reagált megfelelő természetes immunválasszal a szervezetük.
Az eddigi eredményekre azonban mindössze 275 páciens vizsgálatával jutottak, jelenleg 1000 főn tesztelik az antitest-készítményt, az eredmények nagyon biztatóak szakemberek szerint. A gyógyszert használó betegek körében a jelek szerint csökkent az orvosi látogatások szükségességének száma is, enyhe tünetekkel vészelik át a betegséget, és egyetlen beteg sem került kórházba a tesztalanyok közül – állítja a vállalat.
A CNBC több szakértőt is megkérdezett arról, jó ötlet-e tesztfázisban lévő gyógyszerrel kezelni az elnököt. A Trump hivatali ideje alatt az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyeletet vezető Scott Gottlieb szerint a Fehér Ház bizonyosan alaposan átgondolt döntést hozott, és a lehető legjobb eredményekkel kecsegtető gyógymódot választották Trumpnak.
Ez egy teljesen méltányolható döntés, hogy aktív kezelést kap, az már választás kérdése, melyik terápiát alkalmazzák - mondta a szakember még azelőtt, hogy az elnököt kórházba szállították volna.
De nem minden szakember ért egyet ezzel, több orvos is szkeptikusan fogadta, hogy egy tesztelés alatt lévő, nem engedélyezett gyógyszerrel kezelik az elnököt. Vin Gupta, a Washingtoni Egyetem tüdőgyógyász professzora úgy kommentálta a döntést, még életében nem hallott arról, hogy különösen egy elnök esetében, kísérleti antitest készítményt adjanak be.