• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tévhit, hogy megyénk áll az élen

Lapszemle Forrás: Heves Megyei Hírlap

Tény, hogy világszerte sok a rákos beteg.

A fejlett országokban a daganatos betegségek a vezető halálokok listáján a második helyen állnak. Az azonban tévhit, hogy hazánkban Heves megye vezeti a rákos megbetegedések statisztikáját.

- Nagyjából az országos átlagnak megfelelőek a megyei adatok. Nem igaz, hogy nálunk a legtöbb a daganatos megbetegedés, ahogy az sem, hogy a megyénk-béli települések közül a lakosság arányát tekintve Egerben van a legtöbb rákos - mondta dr. Kristó Katalin, a Markhot Ferenc Kórház Onkológiai Osztályának vezetője. - Egy dologban vezet Heves megye, hogy szinte mindenütt keringési betegségekben halnak meg a legtöbben, nálunk a 15-64 év közötti nőknél ezt megelőzi a daganatos betegség miatti elhalálozás. Emlőrákos beteg viszont az átlagnál kevesebb van megyénkben.

Az egri kórház emlőszűrő centrum, és a behívottak 44 százaléka el is jön a szűrővizsgálatra, ami sokkal jobb eredmény, mint bárhol az országban. Talán ennek is köszönhető, hogy ebben a betegségben kevesebben halnak meg Heves megyében.

Hazánkban 2008-ban férfiaknál a légcső, a hörgő és a tüdő, ezek után a vastagbél, a szigmabél-végbél, a végbél és az anuscsatorna rosszindulatú daganatait - összefoglalóan kolorektális rosszindulatú tumorokat -, majd a prosztata ilyen elváltozásait diagnosztizálták legtöbbször. Nőknél elsősorban az emlő, a kolorektális és a légcső, hörgő és tüdő rosszindulatú daganatait.

- Megyénkben ettől némiképp eltért a helyzet - tájékoztat dr. Papp Zoltán, a Heves Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve Egészségfejlesztési Osztályának vezető tisztiorvosa. - A Heves megyei férfiaknál az első két helyen ugyanaz a rákfajta állt, mint az országos összesítésben, ezeket azonban az ajak, a szájüreg és a garat rosszindulatú daganatai követték. A nőknél pedig nem az emlőrák volt a leggyakoribb, ez csak a harmadik, hanem a légcső, a hörgő és a tüdő tumora.