• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tiltott és reformételek a menzákon

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Önellenőrzés és hatósági ellenőrzés, bírságolás nyomatékosítja az ajánlást.

Kemény feltételeket szabott a következtetőknek, és jó néhány ételt „kitiltott" a menzákról az országos tiszti főorvos. Az ajánlás többek között előírja, hogy az óvodai, iskolai, illetve egyéb közétkeztetési étlapokon fel kell tüntetni az egyes étkezések energia-, fehérje-, zsír-, szénhidrát-, cukor- és sótartalmát, valamint az allergén összetevőket.

Az egész napos ellátás során ötszöri étkezést kell nyújtani. A bölcsődékben négyszer kell enni adni (két főétkezés mellett két kisétkezést), az óvodákban pedig háromszor (az ebéd mellett két kisétkezéssel).

Az ételekben található napi sómennyiség a bölcsődéseknek készített ételekben nem lépheti túl a 1,5 grammot, óvodások esetében a 3 grammot, iskolásoknál és felnőtteknél pedig a 6,6 grammot. Tíz nap átlagában a napi energiamennyiség 35 százaléka származhat zsírból és nyolc százaléka hozzáadott cukorból.

Az országos tiszti főorvos az ajánlással egy időben utasítást adott az illetékes szerveknek annak érdekében, hogy ellenőrizzék az előírások betartását a közétkeztető cégeknél. Az ajánlás végrehajtását a megyei kormányhivatalok népegészségügyi szakigazgatási szervei hivatottak legalább évente egyszer ellenőrizni. A cégeknek önellenőrzéssel kell felülvizsgálniuk, hogy az előírásoknak megfelelnek-e, és ha nem, meg kell hozniuk a szükséges változtatásokat. Az önellenőrzést félévente kell megismételniük.

- Az ellenőrzés során egyelőre nem bírságolunk, csak figyelemfelhívással élünk, ha szabálytalanságot találunk. Azt ajánljuk azonban a cégeknek, hogy törekedjenek a mielőbbi átállásra, a türelmi idő ugyanis csak rövid ideig tart. Reményeink szerint néhány hónapon belül elfogadják az új jogszabályt, és attól kezdve az előírások kötelező érvényűek, a szabálytalanságok pedig szankcionálhatók lesznek - jelentette ki Szabó Enikő helyettes országos tiszti főorvos.

A szakember leszögezte: azért volt szükség az ajánlás kiadására, mert jelenleg nincs jogilag szabályozva a kérdés. Hangsúlyozta: a 24. órában vagyunk, azonnali változtatásra van szükség a közétkeztetésben. Folyamatosan nő a szív- és érrendszeri betegséggel küzdő, valamint a cukorbeteg gyerekek száma, és a betegségek egy része összefügg a helytelen táplálkozással. A szakember szerint nem egyértelmű, hogy az étkeztetés egészségesebbé tétele jelentősen drágítaná a menzát, hiszen például a cukrozott üdítőket ki lehet váltani ivóvízzel, a süteményt almával.

Az azonban bizonyos, hogy a jelenleginél munkaigényesebb lesz az étrend összeállítása, amit csak a szakmájukhoz kiválóan értő élelmezésvezetők tudnak majd elvégezni. A menzákat üzemeltetők egy része tiltakozik a szigorodó előírások ellen.