Nehezen minősíthető szalonképesen az az örült ötlet, hogy az egészségügy jobbágyaivá tennék az orvosokat.
Elképedve értesültem arról a kormányzati ötletről, amely a következő három év jövedelempolitikai programjában a szakorvosi többletjuttatást a hazai munkahelyen felmondási moratóriumhoz és a hálapénz elfogadásának tilalmához kötné. Eszembe jut a világhírű amerikai film, a Tisztességtelen ajánlat, amelyben Robert Redford kínál 1 millió dollárt a férjezett Demi Moore-nak egy kis hókamókáért, felvetve ezzel egy sor etikai és lelki-egészségi kérdést. Orbán Viktor kormánya is tisztességtelen ajánlatot készül tenni a túlhajszolt orvosok sokaságának: maradj itthon, felejtsd el a mellékest és nem bánod meg – írja dr. Kökény Mihály, volt egészségügyi miniszter a Népszava – online, Vélemény rovatában.
Mi látszik a kiszivárgott, most még sokféle bérintézkedési variációból? Egyértelmű, hogy a kormány tovább mélyíti a már szinte feneketlen bizalmi válságot, hiszen a korábban lojális egészségügyi érdekvédelmi szervezetek is egyre élesebben fogalmazzák meg ellenvetéseiket. Nota bene meg sem kérdezték őket. Ugyanakkor az talán már eljutott a miniszterelnök és kormánya tudatáig, hogy tarthatatlanok az egészségügyi bérek, hiszen a visegrádi négyek is rég elhúztak tőlünk – ebben a tekintetben is. Valamit adni akarnak. Nem a mai béreket emelnék, hanem ismét csak a bérkiegészítés van napirenden. Ebből az következik, hogy az alapbérhez kapcsolódó különböző pótlékok tovább értéktelenednek. Csak emlékeztetőül: az előző bérkiegészítés sem érintette ezeket a pótlékokat. Lassan már áttekinthetetlen lesz az orvosok bérezése, az meg már több mint szégyen, hogy az ügyeleti díj négy éve változatlan és nem haladja meg az óránkénti négyszáz forintot.
Nehezen minősíthető szalonképesen az az örült ötlet, hogy az egészségügy jobbágyaivá tennék az orvosokat és persze az egészségügyi szakdolgozókat is. Persze fájdalmas, hogy orvosaink és ápolóink a jobb és tisztességesebb kereset reményében az unió más országaiban keresik boldogulásukat, bár itthon lehetne tartani őket tisztességes bérekkel és jobb munkakörülményekkel – húzza alá dr. Kökény Mihály.
A teljes írás a nepszava.hu portálon olvasható.