• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Titkok a laboratóriumból

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

A Magyar Nemzet munkatársai riportjukban az egészségügyi ágazat egyik kevésbbé ismert területét, a labordiagnosztikát veszik górcső alá.

Ma Magyarországon a felnőtt lakosság mintegy hét százaléka, azaz mintegy félmillió ember vásárol úgy gyógyszert, hogy annak bizonytalan a forrása. A vám- és pénzügyőrséget, a szakhatóságokat és a szakmai egyesületeket, valamint a szakmai kamarákat tömörítő Hamisítás Elleni Nemzeti Testület minden eszközt szeretne bevetni, hogy még érzékelhetőbbé tegye a lakosságra leselkedő veszélyeket.

Hamis ígéretek, valódi veszélyek címmel például vándorkiállítást utaztat szerte az országban. A kiállítás központi része egy szokásos tárgyakkal berendezett lakás, amelynek minden helyiségében hamisított tárgyak találhatók. A kiállításhoz a riporterek szándéka szerint a Magyar Nemzet is „csatlakozik".

Azonban a napilap által bemutatandó jelenség lényegesen összetettebb és kevéssé érzékelhető. Ráadásul a piaci szereplők, valamint a hatósági résztvevők az átlagosnál sokkal jobban elzárják a szükséges ismereteket az állampolgárok elől. Példaként a Diagon kft. által gyártott influenza gyorstesztet említik meg. Ugyanis az állami járványügyi laborokkal - ahol biztosan alkalmas tesztet használnak, s amellyel egyszerre és az összes influenzatípus vírusát mutatják ki a betegek mintáiból -, a Corden-laborokban a Diagon tesztjével kizárólag a H1N1 vírus mutatható ki.

Azonban fontos leszögezni, hogy az orvosok feladata nem csupán az új vírus kiszűrése lenne, hanem a betegség okainak felkutatása és az abból való kigyógyítás. A betegséget pedig a H1N1 víruson kívül még legalább tucatnyi más influenzavírus is okozhatja, ezért a Diagon-teszttel történő vizsgálatnak, így magának a tesztnek valójában semmi értelme sincs – írják a Magyar Nemzet munkatársai.

További problémaként említik, hogy az engedélyeztetési eljárás során szabálytalanságok történhettek. Ezt bizonyítják a Bujdosó Lászlótól, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) regionális tiszti főorvosától származó iratok, Strausz Jánosnak, a Korányi-kórház főigazgatójának a nyilatkozata és Bezzegh Attilának, a Corden-labor igazgatójának beszédes hallgatása is.

„A H1N1-teszt vizsgálati tervében a teljesítőképesség-értékelés lefolytatására az ÁNTSZ Közép-dunántúli Regionális Intézete és az Országos Korányi Tbc- és Pulmonológiai Intézet (OKTPI) referencialaborja lett megjelölve. A vizsgálatot a Corden International Magyarország Kft. folytatta le" - állította Kern József, a Diagon kft. tulajdonosa.

Azonban a bevizsgálást több alkalommal elvégző, az ÁNTSZ Közép-dunántúli Regionális Intézete által végrehajtott kísérletek szerint a cég tesztje nem működik. A kísérletek során a svájci Roche gyár tesztjével hasonlították össze a Diagonét. „Az OKTPI nem állított ki semmilyen referenciaigazolást a H1N1-tesztről" - így Strausz János.

Azaz a Korányi-kórházra szintén nem hivatkozhatott volna Kern. Már csak azért sem, mert a Korányinak nincs is saját laboratóriuma. Végül a Corden Kft. laborjai baktériumok és nem vírusok vizsgálatára szakosodott intézmény, azaz a vírusteszt bevizsgálásra nem alkalmasak.

Tehát a Diagon influenza tesztjének használatát meg kellene tiltani a gyógyászatban. A veszélyt elsősorban az jelenti, hogy az eszközt a különböző laborokban alkalmazzák és a tesztek eredményét nem kérdőjelezik meg, így az orvos téves diagnózist állíthat fel és helytelen kezelésbe kezdhet. Kern József cégei (Diagon Kft., D-Gen Kft.) ugyanis nemcsak H1N1-vírustesztet gyártanak, hanem számos más, rendkívül súlyos betegségeket okozó baktériumokat kiszűrő teszteket is.

A Legionella pneumophila baktérium kimutatását célzó tesztet - ez a betegség tüdőgyulladást okoz, s az általa okozott fertőzés halálhoz vezethet. A Staphylococcusét, közismertebb nevén a húsevő baktériumét, amely bőrfertőzést és agyhártyagyulladást okoz. Az élelmiszer-mérgezést okozó szalmonella-baktériumét, valamint a halálos Mycobacterium tuberculosis baktériumét, amely a tbc elterjedéséhez vezethet.

Azonban a - a tbc-tesztet leszámítva - nem referencialaborok vizsgálták meg a baktériumteszteket. A járványügyi hatóság, azaz a referencialaboratóriumok felügyeletét is ellátó Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatása szerint mivel nem kapott felkérést a szóban forgó tesztek bevizsgálására, ilyen vizsgálatok nem történtek központjukban. Az engedélyezési hivatal által átadott adatsorból kiderül, hogy a Corden Kft. és a Fővárosi Önkormányzat Bajcsy-Zsilinszky Kórháza és Rendelőintézete központi laboratóriumában folytatták le a kérdéses vizsgálatokat.

A Bajcsy-Zsilinszky kórház laborja nem referencialabor, így referenciaigazolást kiadni sincs jogosultsága. A cikk szerzői rávilágítanak, hogy a kórház egy másik alkalommal – méghozzá a H1N1 tesztre – is kiadott egy ilyen igazolást.

„Számtalan bizonyított körülmény utal ugyanis arra, hogy a Corden Kft. Kern József cégeivel közös vállalatcsoporthoz tartozik. Márpedig ha igaz, hogy a teszteket nem független laboratórium vizsgálta be, és nem független laboratórium állított ki róluk referenciaigazolást, hanem azonos cég- és érdekcsoporton belüli intézmény, akkor ez azt jelentené, hogy Kernék saját maguk által hitelesítették volna a saját terméküket. Ami megengedhetetlen lenne" – Írja a szerző.