• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tizennégyezer ember ivóvize lesz végre egészséges

Lapszemle Forrás: Heves Megyei Hírlap Online

Ivóvízminőség-javító technológiát építenek ki idén a térségben.

Tíz éve derült ki, hogy Hevesen és Kömlőn csökkenteni kell az ivóvíz vas- és mangántartalmát, Pélyen pedig a vas-, mangán- és az arzénmennyiséget. Ennek érdekében összefogott a három helység önkormányzata, hogy pályázat segítségével valósíthassák meg a beruházást, amelynek előkészítése hosszú időre nyúlik vissza. Még 2004-ben kiderült, hogy Hevesen és Kömlőn a víz vas- és mangántartalmát, Pélyen pedig a vas-, mangán- és az arzénmennyiséget kell csökkenteni – írja a Heves Megyei Hírlap – online.

A Dél-hevesi Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás pályázata révén tizennégyezer ember jut egészségesebb ivóvízhez. A tervek szerint még az idén megvalósulhat a 935 millió forintba kerülő, 800 millió forintos európai uniós támogatást nyert beruházás. Hevesen és Kömlőn a víz ammóniumtartalmát, Pélyen pedig az arzén és az ammónium mennyiségét kell a határértékek alá csökkenteni. A vízminőség-javítás egyúttal az életminőséget is javítja – foglalta össze a program célját a minap az alatkai alapkő letételekor Lovász Gyula projektmenedzser, a kivitelező cég képviselője.

Csáki Zsigmond, a Dél-hevesi Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás elnöke, Heves város polgármestere a lapnak elmondta: egy kormányhatározat írja elő, hogy az önkormányzatoknak hogyan kell a lakosság számára egészséges ivóvizet biztosítani. A korábbi sajnálatos mérési eredmények miatt van szükség az ivóvízminőség-javító technológiára. Ez az ötlet adta, hogy ha már javítani kell a vízminőségen, akkor azok a helyek is, ahol korszerűtlenek, elavultak a berendezések, illetve az alatkai városrészen, ahol nincs kiépített vezetékes ivóvíz, legyenek részesei a beruházásnak. Végül csak Kömlő és Pély önkormányzatai mondtak igent. Tízéves megfeszített munka vezetett oda, hogy most a megvalósulás útjára léphessünk – fogalmazott Csáki Zsigmond.

A fejlesztés legjelentősebb része a jelenleg a Heves Megyei Vízmű Zrt. üzemeltetésében lévő hevesi vízműtelep rekonstrukciója lesz. Ott kicserélik és bővítik a teljes technológiát, kiépítik a főnyomóvezetékeket, s 10 kilométeres távvezetéket építenek Alatkáig. A Kömlőn és Pélyen zajló munkálatok ehhez képest nagyságrenddel kisebbek, de azokon a településeken ugyanolyan jelentős lesz a fejlődés, mint Hevesen a vízműtelep fejlesztése.

Gyakorlatilag most elkezdődhet a munka, és várhatóan május végére kiépül a vezeték Alatkára. Ezzel párhuzamosan folyik majd a vízműtelep fejlesztése, átépítése, valamint indulhatnak a kömlői és pélyi munkálatok, és ha minden a tervek szerint alakul, akkor őszre érjük el a teljes készültséget. Ami ezután következik, az egy három hónapos próbaüzem. Ennek elszámolása valószínűleg a 2015-ös év elejére is átcsúszik majd, de a kivitelezéssel minden érintett területen végezni kell őszre. A következő megbeszélést júniusra tervezzük, amikor már a lakossággal és a vízmű szakembereivel a rákötést egyeztetjük – árulta el a társulás elnöke.

Malik István, a Heves Megyei Vízmű Zrt. műszaki igazgatója arról tájékoztatott, hogy a hevesi városi vízmű negyvenéves technológiája ez alkalommal teljes rekonstrukción esik át, és új készülékekkel történik majd a vízkezelés, valamint az automatizálás. Pélyen és Kömlőn a vízminőség-javító technológia segítségével az ivóvíz minden paraméterében megfelelhet a legszigorúbb európai uniós előírásoknak is. Ezen kívül, ahol szükséges, felújítják a hálózatot, valamint új hidroglóbuszok épülnek. A tervezés folyamán figyelembe vettük az üzemeltető igényeit, hogy a rendszer fenntartható legyen, mégpedig a lehető legkisebb költség-ráfordítással. Lesznek olyan technológiák, amelyek korábban nem voltak, például: vegyszeradagolás vagy aktív szén. Igaz, ezeknek van költsége, de az egészséges ivóvíz nem szabad, hogy pénz kérdése legyen – fogalmazott a műszaki igazgató.