• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tizenöt év alatt csaknem megduplázódott a császármetszések száma

Lapszemle 2023.07.01 Forrás: tudas.hu
Tizenöt év alatt csaknem megduplázódott a császármetszések száma

A császármetszéseket szakmailag a szülések 15-25 százalékánál tartják indokolhatónak, a valós arány ma 40-43 százalék.

Száz újszülött közül már majdnem negyven császármetszéssel jön a világra Magyarországon, ezzel Európában nálunk az ötödik legmagasabb ezeknek a beavatkozásoknak az aránya, pedig ez a rutineljárásnak számító műtét is sok kockázatot hordoz - írta összeállításában a tudas.hu.

Egy 169 ország születési adatait összegző elemzés becslése szerint, (amely a világ összes születésének 98 százalékát jelenti) 2015-ben 29,7 millió újszülött jött a világra császármetszéssel, ami az összes születés 21 százaléka. Ez azt jelenti, hogy tizenöt év alatt csaknem megduplázódott a császármetszéssel születettek száma, hiszen 2000-ben még csak 16 millió volt, az akkori összes születés 12 százalékát jelentve. 1990-ben viszont a világon még csak a gyermekek 7 százaléka született császármetszéssel.

A magyar adatok tüzetesebb vizsgálatához a kutatók a Kohorsz ’18 – Magyar Születési Kohorszvizsgálat eredményeit használták fel. A kutatás a 2018. március 1. – 2019. április 30. között Magyarországon született gyermekek reprezentatív mintáján végzett longitudinális vizsgálat, amely már a várandósság idején megkezdődött.

Adataik szerint a felmérésben részt vevő anyák (7389 fő) 43 százaléka szülte császárral a gyermekét. Azoknál, akik már betöltötték a 35. életévüket, csaknem kétszer akkora volt  ez  az  arány (50 százalék), mint a legfeljebb 20 éveseknél (28 százalék).

Az iskolázottság szintén befolyásolja a császármetszések gyakoriságát: a közép- vagy felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezők esetében egyaránt magasabb az arány, mint a legfeljebb 8 általános iskolai osztályt végzetteknél.

Természetesen Magyarországon is érvényesek az általánosan megfigyelhető tendenciák, azaz az első gyermeküket szülők, illetve a nem először szülők közül azok, akinek előzőleg is császármetszéssel született a gyermekük, egyaránt nagyobb arányban hozták világra az újszülöttet császármetszéssel. Az is nagyban növeli a császármetszés kockázatát, ha valaki túlsúlyosan lesz várandós: a felmérés adatai szerint 52 százalékuk nem hüvelyi úton szült.

Szintén egybecseng a nemzetközi szakirodalommal, hogy a magánellátás igénybevétele emeli a császármetszés esélyét: míg azoknál, akik a várandósgondozásban csak a társadalombiztosítás által fizetett orvosi ellátást vették igénybe, 35 százalék volt a beavatkozás aránya, addig azoknál, akik részben vagy teljes egészében magánellátás keretében jártak várandós gondozásra, 48 százalék volt ez az arány.

További adatok és tények a teljes cikkben