Két hét múlva lép hatályba az a jogszabály, amely előírja az egészségügyben dolgozóknak a Covid elleni kötelező védőoltást.
Eddig mintegy húszan kértek segítséget a Független Egészségügyi Szakszervezettől (FESZ) az egészségügyi dolgozók kötelező oltása miatt. Az érintettek egyike sem szeretne koronavírus-elleni vakcinát kapni. Volt, aki azt mondta: még két éve lenne a nyugdíjig, de inkább megy, minthogy beoltsák. Egy másik ápoló amiatt aggódik, hogy kisbabát szeretne és úgy tudja, a terheseknek nem ajánlják a koronavírus-elleni vakcinát. Ha dönteni kell: baba vagy oltás, akkor inkább lép - írta a nepszava.hu.
Két hét múlva lép hatályba az a jogszabály, amely előírja az egészségügyben dolgozóknak a Covid elleni kötelező védőoltást. Ezt követően 15 napjuk marad arra a még oltatlanoknak, hogy megkezdjék az oltási sort. A vakcinát szeptember elsejéig kell megkapniuk a betegekkel közvetlenül érintkező szakembereknek és az oltás tényét igazolniuk is kell majd a munkahelyi vezetőiknél. Aki nem kéri az oltást a munkáltató felszólítására sem, annak a jogviszonyát a munkáltató köteles azonnali hatállyal megszüntetni felmondási idő és végkielégítés nélkül. Ez alól felmentést csak az kaphat, akinek a háziorvos javaslatára a foglalkozás-egészségügyi orvos igazolja, hogy egészségügyi okból nem oltható.
Azt, hogy miképpen zajlik majd az oltás alól ideiglenesen felmentettek későbbi vakcinációjának ellenőrzése, nem tudta megmondani Soós Adrianna, a FESZ elnöke sem. Mint mondta, azoknak, akik azt kérdezték a szakszervezettől, mit tehetnek, ha nem kívánják felvenni a kötelező oltást, csak azt tudta ajánlani, hogy forduljanak az Alkotmánybírósághoz. Bár e testület állásfoglalása valószínűleg hosszú idő múlva születik majd meg, így ez a megoldás nem segít szeptember elsejéig az oltás ellen most tiltakozóknak.