Egy piacra kerülő gyógyszer kifejlesztése körülbelül 10 ezer vegyületből kezdődik, ebből alig néhány száz jut el a laboratóriumi kísérletekig.
A gyógyszerjelöltek kiválasztása óriási munka: egy piacra kerülő gyógyszer kifejlesztése körülbelül 10 ezer vegyületből kezdődik, ebből alig néhány száz jut el a laboratóriumi kísérletekig, az állatkísérletekig még kevesebb, és csak szó szerint egy kezünkön megszámolható addig, hogy emberek is kaphassák. A tudomany.hu legújabb cikkében a gyógyszerfejlesztés egymásra épülő fázisait mutatják be szakemberek.
Gyógyszerfejlesztés nem lehetséges alapkutatás nélkül. Egy potenciális gyógyszerhatóanyag, hatásmechanizmus megtalálását, felfedezését felfedező kutatások sora előzi meg. A gyógyszerfejlesztés állomásainak bemutatását öt videó is segíti, amelyekben a gyógyszerkutatásban, a klinikai vizsgálatok engedélyeztetésében, tervezésében és kivitelezésében részt vevő szakemberek világítják meg a gyógyszerkutatással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Hogyan találnak rá a kutatók a megfelelő hatóanyagra?
Milyen szervezetek ellenőrzik a klinikai vizsgálatokat, és milyen szabályokat kell betartani?
Kik végezhetnek klinikai vizsgálatokat?
Bevonhatóak-e gyerekek a klinikai vizsgálatokba?
Ki lehet-e lépni menet közben egy klinikai vizsgálatból?
Minek alapján dönti el egy orvos, hogy elvállalja-e egy klinikai vizsgálat lefolytatását?
Milyen esetekben alkalmaznak placebót egy adott vizsgálatban?
Ezekre és számos más érdekes kérdésre ad választ a tudomany.hu-n megjelent összefoglaló, melyben konkrét példákon keresztül mutatják be szakemberek egy-egy gyógyszervegyület fejlesztésének és forgalomba hozatalának lépéseit.
További részletek a weboldalon.