Mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak a diáknak, aki nem jut be az államilag finanszírozott helyek valamelyikére.
Már jó ideje tudott, hogy azon fiataloknak, akik nem csípnek meg egy államilag finanszírozott helyet, fizetniük kell. Az sem titok, hogy leginkább azok a képzések terhelik meg a pénztárcát, amelyeknél a „járulékos költségek" is magasak – bölcsészkaron a legtöbb esetben a tanításhoz elég egy terem, egy tábla, egy kréta, míg az orvosképzésben a műszerek, a segédeszközök használata roppant sokba kerül. A fentiek fényében érthető, hogy miközben az egyetemi-főiskolai alapszakokon a félévenkénti költségtérítés általában 100 és 200 ezer forint között mozog, addig vannak olyan képzések, ahol ennek a nyolc-tízszeresét is elkérik – írja a Dunántúli Napló – online.
A most publikált számadatok így tulajdonképpen nem is meglepőek: a legdrágábbak továbbra is az orvosképzések. A lista élén a Semmelweis Egyetem fogorvosképzése áll, ahol egy félévért 1 millió 350 ezer forintot kell fizetni, ám nem sokkal marad el emögött a pécsiek ugyanilyen képzése: itt egy félév 1 millió ötvenezer forintba kerül.
A komoly anyagi terhet jelentő költségtérítés ellenére az orvosképző helyeken, ahogy a korábbi években, idén is négy-ötszörös a túljelentkezéssel lehet számolni.