Ma már általában enyhébb a betegség lefolyása, de nem szabad leírni a fertőzést. Kezeletlenül három hétig is fertőzhet a beteg.
Az utóbbi időben országszerte, így Békés vármegyében is megnőtt a skarlátos megbetegedések száma. Az orvosok azt mondják, a COVID–19-járvány miatt meghozott korlátozó intézkedések visszaszorították a légúti megbetegedések terjedését, köztük a skarlátét is, így a 2020-ra, 2021-re prognosztizált esetszám-növekedés később, az idei szezonban jelentkezik - írta a beol.hu.
Dr. Poros Anna házi gyermekgyógyász elmondta, a skarlátosok száma idén körülbelül tízszer annyi, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Április közepéig az országban több mint háromezer beteget jelentettek, a mai napig minden héten ellátnak a Békés vármegyei rendelőkben is legalább két-három beteget körzetenként. Az orvosok azt tapasztalták, más fertőző betegségekbe is többen beleestek.
Kezeletlenül három hétig is fertőzhet a beteg. Bár manapság már legtöbbször enyhébb a lefolyása, olykor előfordulhat a bőr alatti kötőszövet, az izomzat súlyos gyulladása, illetve szív- és vesekárosodás is, ezért nem szabad elbagatellizálni a fertőzést. Dr. Poros Anna kiemelte, az antibiotikumos kezelés megkezdése után néhány nappal a fertőzőképesség megszűnik.
Dr. Poros Anna elmondta, az antibiotikumok előtti időkben a vörheny súlyos megbetegedésnek számított, gyermekeket vesztettek el a skarlát és a szövődményei következtében. Skarlát ellen nincsen védőoltás, csak a higiénés szabályok betartásával, a beteg használati tárgyainak fertőtlenítésével, gyakori, alapos kézmosással tudunk védekezni.