Főként adományból tartják fenn magukat a vakvezető kutyákat kiképző szervezetek.
A segítő kutyák kiképzésének támogatására elérhető pályázati összeg tavaly csaknem kétszeresére emelkedett, de a kiképzéssel foglalkozó alapítványok alapvetően adományokból tartják fenn magukat. A jelenlegi kapacitás tízszeresére lenne szükség ahhoz, hogy minden kutyát igénylő vak ember megkaphassa segítő négylábúját - írta a magyaridők.hu.
Több mint nyolcvanezer látássérült ember él Magyarországon, közülük tízezren teljesen vakok a legutóbbi népszámlálás alapján, de egyes becslések szerint a magas látencia miatt az utóbbi csoport létszáma a harmincezret is elérheti. A Magyar Terápiás és Segítőkutyás Szövetség Egyesület legfrissebb adatai szerint az országban 178 kutyának van vakvezető tanúsítványa – összesen 585 segítő kutya dolgozik –, és hét kiképző intézmény működik.
Csak a Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskolánál harmincnál több igényt tartanak nyilván, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségénél hetven várakozó van. A kutyák és a vakok száma közti különbség jelentős, ám nincs mindenkinek szüksége vakvezető kutyára.
Mezősi Tamás, a Baráthegyi kutyaiskolát vezető alapítvány elnöke a lapnak elmondta gyakori felvetés rendszerint az, hogy vajon az állam miért nem vállal ebben nagyobb részt. A válasz pedig az, hogy ez az egész világon így működik, történetileg alakult úgy, hogy a szegmens közadakozásból tartja fenn magát, az állam szerepvállalása pedig jelképes – adta meg a magyarázatot Mezősi Tamás. Továbbiak a teljes cikkben