Vélhetően a járvány idején a kórházakban felírt egyre több antibiotikum hozzájárult a rezisztencia növekedéséhez.
Az egeszsegkalauz.hu idézi Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértőt, aki arról írt egy új elemzés alapján, hogy emelkedett a COVID-19 járvány idején a kórházban szerzett, antibiotikum-rezisztens fertőzések száma az Egyesült Államokban:
"Az antibiotikum-rezisztencia kiugrása a kórházakban különösen magas volt a COVID-19-ben szenvedő betegek körében. A kutatók azt feltételezik, hogy részben az antibiotikumok fokozott felírása és a pandémia alatti fertőzéskontroll csökkenése lehet a felelős. Ezzel szemben a közösségben szerzett, rezisztens kórokozók által kiváltott fertőzések gyakorisága csökkenni látszott a járvány alatt.
Idővel a baktériumok és más mikroorganizmusok rezisztenciát alakíthatnak ki az antibakteriális gyógyszerekkel szemben, amelyek közé tartoznak az antibiotikumok, vírusellenes szerek, gombaellenes szerek és parazitaellenes szerek. Emiatt egyes fertőzések egyre nehezebben kezelhetők, és akár végzetessé is válhatnak.
Az antibiotikumok túlzott felírása és a rossz fertőzéskontroll elősegíti a gyógyszerrezisztencia kialakulását. Aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a COVID-19-hez kapcsolódó másodlagos fertőzések kezelésében a fokozott antibiotikum-használat felgyorsította a rezisztencia kialakulását, de a közvetlen bizonyítékok hiányoznak. Egy új amerikai tanulmány szerint a világjárvány megnövelte a kórházban szerzett, rezisztens kórokozók által előidézett fertőzések arányát a járvány előtti szinthez képest.
További részletek a cikkben.