Ennyit fejlődött volna az orvostudomány, vagy csak szimplán nincs rá pénz?
Az elmúlt héten több Heces megyei település iskolájában is regisztráltak Hepatitisz A vírusos beteget. Sirokban az Országh Kristóf Általános Iskola 6. osztályában a múlt hét elején betegedett meg az egyik tanuló. Rajnavölgyi Vilmos osztályfőnök, aki több évtizede tanít az intézményben, azzal kereste fel a Heol.hu szerkesztőségét, hogy korábban ilyen esetekben karantént rendeltek el és beoltottak mindenkit, aki érintkezett a beteggel. Tudomása szerint a családtagokat már beoltották, az osztálya tanulói pedig hétfőn kapták meg az oltást. Vele azonban közölték, hogy csak akkor kaphat oltást, ha kifizeti a szérumot. Ugyanez vonatkozik azokra a hetedikes osztályban tanuló diákokra is, akik szintén kitettek a fertőzésnek, hiszen a nagyobb testvér idejár és bár ő megkapta az oltást, ám diáktársai már nem.
A község háziorvosa dr. Kristofori György betartva az ilyenkor szükséges protokollt, azonnal értesítette az iskolát, ahol felhívták a figyelmet az alapos (fertőtlenítő) kézmosásra. Rajnavölgyi tanár úr azt kérdezi, vajon mi az oka annak, hogy a betegekkel érintkezők nem mindegyike kaphat ingyenes védelmet, mint ahogy korábban.
– Ennyit fejlődött volna az orvostudomány, vagy csak szimplán nincs rá pénz? – kérdi.
Hétfőn reggelre egyébként több megyei településről – Aldebrő, Verpelét – is jelezték, hogy ott is felütötte a fejét a kór.
– Az eset járványügyi kivizsgálása során, a tudomásunkra jutottak alapján a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló, többször módosítottrendelet és a védőoltási tevékenységet szabályozó, az Országos Epidemiológiai Központ által kiadott módszertani levél alapján („A 2016. Évi Védőoltásokról") jártunk el. Ez kimondja: „...oktatási intézményben előfordult megbetegedés esetén a beteg csoport-, illetve osztálytársai számára kötelező a hepatitis A védelem biztosítása aktív immunizálással. A hepatitis A elleni védőoltásokat az egész intézményre akkor kell kiterjeszteni, ha az intézmény különböző csoportjaiban/osztályaiban három hónap alatt három vagy több olyan hepatitis A megbetegedés fordult elő, amelyek között nem bizonyított/bizonyítható epidemiológiai kapcsolat." – írta válaszában az Egri Járási Hivatal Népegészségügyi Osztálya.
Tudatták: a hepatitis A vírus okozta májgyulladás lappangási ideje leggyakrabban 28-30 nap, de 15-től 50 napig is terjedhet az időszak, amely alatt a betegség kifejlődik. Ennek legfontosabb tünetei a néhány napig tartó láz, a rossz közérzet, elesettség, étvágytalanság, émelygés, mely hasonlíthat influenzaszerű tünetekre, szemen és a bőrön sárgaság, sötét vizelet jelenhet meg. A betegség rendszerint klinikailag enyhe formában jelentkezik. A kisgyermekek körében a fertőzés igen gyakran tünetmentesen vagy sárgaság nélkül zajlik le, de a felnőttek körében is enyhe klinikai tünetekkel jár. Spontán gyógyuló betegség, lefolyását nem lehet gyógyszeres kezeléssel gyorsítani. A megelőzésében alapvető fontosságú az általános higiénés rendszabályok betartása.
Igazolt megbetegedés esetén a területileg illetékes Járási Hivatal Népegészségügyi Osztálya helyszíni és telefonos kivizsgálás során felkutatja és 30 napos járványügyi megfigyelés alá helyezi a betegekkel szoros kapcsolatban lévő személyeket; a megfigyeltek közül munkaköri korlátozást rendel el a jogszabályban meghatározott foglalkozásúak esetében; a megfigyeltek közül a 0-6 éves korúakat a közösség látogatásától eltiltja; a betegek szoros környezetéhez tartozó azon személyek részére, akik védőoltásban nem részesültek korábban, központilag finanszírozott, inaktivált hepatitis A vírust tartalmazó oltóanyagot biztosít. - idézte a lap.