Csökkentik az aktív ágyak számát négyből három nagy baranyai vidéki kórházban. Siklóson tiltakoznak.
Volt alapjuk azoknak a korábbi híreszteléseknek – még ha többször cáfolni is próbálták ezeket –, miszerint az egészségügyi kormányzat felülről hozzányúl a májustól állami tulajdonba vett baranyai vidéki kórházak szerkezetéhez is. A júliustól élő változás az aktív ápolási ágyak számát érinti. Lassan az is kiderül, hogy milyen nagy egyeztetések, számolgatások, lobbik folytak a háttérben, amivel két hónap állami fenntartás után belenyúlnak a rendszerbe. Baranyában Siklós veszítene a legtöbbet - írja a Dunántúli napló.
– Bízunk abban, hogy elérjük, hogy ne szüntessék meg a kórház belgyógyászati fekvőbetegosztályát, amivel elvennék mind a húsz aktív ágyat – mondta a lapnak Marenics János. A polgármester kiemelte: a kórháznak nincs vesztesége, tartozása, az aktív ágyak rehabilitációs ágyakká történő tervezett átalakításával viszont nehéz anyagi helyzetbe kerülhetnek, és a térség településeinek az egészségügyi ellátása is romlana. Ehhez képest a húsz ágy a régió egészségügyi kasszájában nem jelent szerinte számottevő többletet. A kistérség polgármesterei ezért petíciót intéznek az egészségügyi kormányzathoz, hogy legyenek belátással a szerintük a térség népességének egészségügyi helyzetét figyelmen kívül hagyó döntéssel kapcsolatban.
Kanizsai István, a siklósi kórház vezetője közölte, az eddig rentábilisan működő kórház havonta hárommilliós veszteséget venne a nyakába, s a térségben élő 60 ezer ember ellátási helyzete romlana, pedig köztük sok a szegény, hátrányos helyzetű, akiknek amúgy is rossz az általános egészségi állapotuk.
Komlón faragni fognak, Szigetvár megvédte várát
Komlón is csökken az aktív ágyak száma, mondta Tánczos Frigyes Attila, az intézmény vezetője. A megmaradó aktív ágyak a PTE Egészségtudományi Központ szakmai felügyelete alatt működnek júliustól. Az aktív fekvőbetegosztályok fenntartója idáig a Komlói Egészségcentrum Kft. volt. Marad mindkét aktív fekvőbetegosztályuk, de csökkentett ágyszámmal. A sebészet öt, a belgyógyászat tíz ággyal apad.
A vezető közölte: 2008 januárja óta a volumenkorlátozás miatt havonta 3,5 milliós veszteséget szenvedtek el, ehhez havonta úgy 5 milliós mínusz társult, mert a külső szolgáltatóknak végzett laboratóriumi vizsgálatokat az OEP nem finanszírozta. Összesen 500 milliós veszteségük keletkezett.
Az intézmény adósságállománya 300 millió, amit beszállítóik finanszíroztak, mert az utóbbi években önkormányzati támogatásra nem volt lehetőség Komlón.
Szigetváron nem változik az aktív ágyak száma, ám egyes osztályokon valamelyest nő, másutt csökken a számuk, az ellátandó terület pedig mintegy 30 százalékkal nő. Bíznak azonban abban, hogy a végső finanszírozást az ellátandó terület és a lakosság számához is igazítják majd.
Mohácson szülhetnek
Tizenöttel csökken Mohácson az aktív ápolási ágyak száma, illetve – ahogy Siklóson – náluk is minden jelenlegi belgyógyászati rehabilitációs ágyat mozgásszervivé alakítanak. A szülészetről végül nem kell lemondaniuk, sőt a belgyógyászati aktív ágyak száma nőni fog, öt gasztroenterológiai ággyal. A gyerekágyak száma néhánnyal csökken, és felszámolják a ma még tizenöt aktív ágyas szemészeti fekvőbeteg-ellátást. Cserébe viszont azt az ígéretet kapták, hogy a szemészet járóbeteg-ellátását és az egynapos sebészeti beavatkozásokat erősíteni fogják.