Közlekedési balesetek, alsó légúti fertőzések és öngyilkosság, ez a három vezető halálok a tizenévesek körében.
Naponta 3000 tinédzser veszti életét a világban, ráadásul az esetek elsöprő többsége megelőzhető lenne – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb jelentése alapján a vg.hu.
Közlekedési balesetek, alsó légúti fertőzések és öngyilkosság. Ez a három vezető halálok a tizenévesek körében, amely 1,2 millió életet követelt 2015-ben – állapította meg a WHO felmérése. Az esetek több mint kétharmada Afrika és Ázsia alacsony vagy közepes jövedelmű országaiban történt.
A legtöbb áldozatot a közúti balesetek szedték: a 10-19 éves korcsoportban 115 ezer halálozás történt az utakon, legsúlyosabban a 15-19 év közötti fiúk érintettek. Az áldozatok sokszor nem autóban ültek, hanem gyalogosként, kerékpáron vagy motorkerékpáron szenvedtek halálos balesetet. A legalacsonyabb jövedelmű országokban viszont olyan fertőző betegségek vezetik a listát, mint a légúti megbetegedések, agyhártyagyulladás, AIDS és különböző, hasmenéssel járó fertőzések.
Más a kép a lányok körében: a 10-14 éves korcsoportban légúti betegségek, például tüdőgyulladás okozza a legtöbb halálozást, aminek fő oka, hogy a családok szennyezett, rossz minőségű tüzelőt hasznának főzéskor. A 15-19 év közötti lányokra viszont leggyakrabban a terhességgel és a szüléssel kapcsolatos komplikációk, fertőzések jelentenek halálos veszélyt.
67 ezer haláleset öngyilkosság vagy olyan sérülés következménye volt 2015-ben, amelyet az áldozat magának okozott. Európában és Délkelet-Ázsiában ez a vezető halálok a kamaszok között, de világszerte a második legtöbb áldozatot szedi az idősebb lányok körében.
További részletek a weboldalon.