Az érintett gyógyszerek többségét lehetett másik, azonos hatóanyagú szerrel helyettesíteni, amikor nem, akkor egyedi importtal oldották meg a gyógyszerhiányt.
A hatóságok szerint veszélyeztetheti a magyar betegek ellátását, ezért a jövőben csak a hazai igények kielégítése után tenné lehetővé egy készülő jogszabály-módosítás a párhuzamos exportot. A kormány árleszorító intézkedései nyomán ugyanis egyre olcsóbbak nálunk a gyógyszerek, viszont külföldi értékesítéssel tetemes hasznot szerezhetnek kereskedők – írja a Világgazdaság – online.
Az elmúlt egy évben több mint kétszáz orvosság esetében volt átmeneti termékhiány – derül ki az Országos Gyógyszerészeti Intézet internetes tájékoztatójából. Az érintett gyógyszerek többségét lehetett másik, azonos hatóanyagú szerrel helyettesíteni, amikor nem, akkor egyedi importtal oldották meg a gyógyszerhiányt.
Az korántsem jellemző, hogy azért nem jutnak hozzá egy orvossághoz a betegek, mert a készítményt tömegesen vinnék külföldre parallel gyógyszer-kereskedelemmel foglalkozó cégek. Azonban a hatóságok úgy gondolták, megelőző intézkedésként csak a hazai igények kielégítése után teszik lehetővé az exportot.
A gyógyszerhatóságnak azt kell vizsgálnia az export korlátozására irányuló döntés meghozatala során, hogy a kivitel miatt fennáll-e gyógyszerellátási zavar kockázata. Ez bekövetkezhet akkor, ha nincs hasonló hatású gyógyszer a piacon, vagy, hogy a gyártó nem tud a már leszállítottnál több készítményt az ország számára biztosítani.
Az intézkedés tehát elsősorban a gyógyszerellátás biztonságát szolgálja, ugyanakkor kétségtelen, hogy alaposan megnehezíti a parallel gyógyszerexportot, amelyben Magyarország egyre vonzóbb beszerzési forrás. Nálunk ugyanis, a kormány megszorító intézkedései következtében, egyre olcsóbbak a gyógyszerek, dobozonkénti átlagos fogyasztói áruk tavaly alig haladta meg a kétezer forintot. Csak az úgynevezett vaklicittel eddig négy alkalommal összesen 1305 készítmény árát sikerült leszorítani, átlagosan 35 %-kal, de volt példa csaknem 80%-os árcsökkentésre is.
Számos orvosság Európában már Magyarországon a legolcsóbb. Azonban ha ezeket a termékhez legálisan hozzájutó nagykereskedők kiviszik az országból, nálunk jóval népesebb piacok igényeinek kielégítésére alkalmas volumenben, a gyógyszerhiány valóban előállhat – jegyzi meg a portál.