Most telefonon át gyógyítunk, mert elvileg bezárhatnánk a rendelőt, hiszen az asszisztensem is 73 éves.
Most a levegőn át gyógyítanak, fogalmazta meg sajátos módon a tapasztalatait a koronavírus okozta új helyzetről az idős vidéki háziorvos. Hozzátette: ők is félnek, de nem adják fel a hivatásukat. A megyei orvosi kamara vezetője szerint még nem tudatosult eléggé a betegekben, hogy most személyesen nem kell minden esetben a háziorvoshoz menni - írta a sonline.hu.
Erőss Sándor 76 évesen is dolgozik, bár a legtöbb kollégájával együtt mentességet kapna a munka alól, hiszen már bőven elmúlt 65 éves. De kitart, ahogyan a többi somogyi háziorvos is. A környező falvakban gyógyítók átlagéletkorát sorolta: a legfiatalabb 67 éves, a legidősebb 80 körüli. Senki sem futamodott meg közülük.
– Most telefonon át gyógyítunk, mert elvileg bezárhatnánk a rendelőt, hiszen az asszisztensem is 73 éves – mondta a háziorvos. – Ha a páciensnek csak kisebb problémája van, akkor telefonon ellátjuk jó tanáccsal, és az e-receptért sem kell bejönnie. Ha valaki krónikus beteg, és az állandó gyógyszereit íratja fel, attól megkérdezem, hogy mikor mérte utoljára a vérnyomását, a vércukrát. Ha kell, a szociális gondozó segíthet az otthoni mérésekben.
Ha mégis személyes vizsgálatra van szükség, akkor teljes védőfelszerelésben, szájmaszkban, védőszemüvegben, és az előírásokat betartva nézi meg a beteget. Házhoz most nem is hívták, de volt egy otthoni haláleset, amikor a helyszínen kellett járni a háziorvosnak. A csurgói sürgősségi és az ügyelet működik, ott hárman tartják a frontot.
– Félünk, hogyne félnénk, hiszen fél mindenki, mert ez a betegség bárkit elérhet, bár a fiataloknál kevésbé súlyos általában – fűzte hozzá Erőss doktor. – De ha én nem leszek itt, akkor nem jön helyettem senki. Hogy mégis mi tart itt? Akárhogy gondolkodom ezen, csak azt tudom erre felelni, hogy az ember a pályája kezdetén letette a hippokratészi esküt. Az mindig, az egész életünkre érvényes. S én már nem sokat veszthetek… Továbbiak a cikkben