A lengyeleknél 2, cseheknél 3, Romániában 10 az anyai halálozási arányszám nálunk, magyaroknál 15.
Meghalt két kismama a nyíregyházi kórházban, mindketten császármetszés után, váratlanul vesztették életüket. Milyen komplikációk vezethetnek szülés után ilyen tragédiához? - teszi fel a kérdést az nlc.hu.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2023-as februári jelentése szerint kétpercenként meghal egy anya a szülés után vagy terhesség során fellépő komplikációk következtében. Ennek fényében, ha nem változik a helyzet, akkor jövő ilyenkorra már 295 ezer anyát veszít el a családja a szülés utáni időszakban. Azért írtunk időszakot, mert nem minden esetben történik így, mint az említett két édesanya halálával kapcsolatban, hogy közvetlenül szülés után lép fel életveszélyes komplikáció, hanem a várandósság utáni 42 napon belüli halált sorolják az anyai halálozás fogalmába, bármilyen okból hunyt el az anya.
Az anyai halálozások száma
Az UNICEF adatai szerint Magyarország szénája nem áll túl jól nemcsak világviszonylatban, de a szűkebb környezetünkhöz képest sem. A statisztikák azt mutatják, hogy Lengyelországban, Csehországban vagy épp Romániában is kevesebb anya hal meg a szülés utáni komplikációk miatt. Csak az átlagokat nézzük 2020-ban: lengyeleknél 2, cseheknél 3, Romániában 10 az anyai halálozási arányszám (100 ezer élve születésre jutó anyai halálozások száma), ami nálunk, magyaroknál 15. A Nyugat-Európai országok is hasonló arányszámokat hoznak, mint a lengyelek vagy csehek, szinte mind 10 alatti értékkel bír az anyai halálozás területén.
...
A WHO jelentése nem túl derűlátó: azt találták a 2000-2020-ig vizsgált adatokban, hogy 2015-ig csökkent, ám 2016 óta Európában, Észak-Amerikában és Latin-Amerikában növekedésnek indult az anyai halálozások száma.
A probléma tehát világszerte jelen van, erre reagálva a világ vezetői közös célként fogalmazták meg és tettek ígéretet 2015-ben arra, hogy 2030-ig kezelik a csecsemőhalandóság és az anyai halálozás kérdését, az éhezéssel, a békével, az oktatással együtt (ez „fenntartható fejlődési célokként” vált ismertté), ám nem igazán látszik, hogy ennek az ígéretnek a betartása haladna előre.
További részletek a cikkben.