Több tízmilliárd forint a magyarországi kórházak adóssága, és ez az érték folyamatosan nő – 2002-ben a kórházak pénzügyi rendezésére még csak 3 milliárdot fordítottak, tavaly ez az összeg már 59,2 milliárd forint volt - írta a
vs.hu.
A magyar kórházak eladósodását erősítette, hogy 2006 óta intézményekre és hónapokra lebontva állapították meg, hogy az egészségbiztosító maximum mennyi beavatkozást finanszíroz. Ha ezt bármely intézmény túllépte, akkor már csak a csökkentett forráshoz juthatott. Majd ezt az értéket is leszállították, így 2006 és 2007 között több mint 6 milliárddal nőtt az az összeg, amelyet a teljesítményvolumen-korlát miatt nem fizettek ki az intézményeknek.
Ennek hatását 2008–2009 környékén kezdték érezni az egészségügyi szektor szereplői. 2009 őszén 24 milliárd forint forráshiányt határoztak meg az intézmények, ez végül 40 milliárdra nőtt, amelyet csak 2010 januárjában fizettek ki. Onnantól kezdve évente 25-35 milliárd körüli az az összeg, amelyet a kórházak adósságaira kell fordítania az államnak - magyarázza a tvk hatását a lap.
A konszolidációra szánt összeg 50 milliárd forint körül lehet, ami egymilliárd forinttal tér el a Kincstár számításához képest, mivel abba beletartozik a járóbeteg-ellátás is – közölte a Magyar Kórházszövetség a VS.hu megkeresésére.