A professzorok szerint az ellenanyag megléte a döntő. Ha van ellenanyag, van védettség.
Tömegesen kérik az emberek az oltás után az ellenanyag mérését, hogy megtudják, kialakult-e a szervezetükben az immunvédelem. Mi ez? Ostoba divat vagy tudatos válasz arra a jelenségre, hogy egyik vakcina sem százszázalékos hatékonyságú, a kínai oltóanyagról pedig nem tudjuk, hogy időseknél milyen szintű védelmet nyújt? A Válasz Online kérdések özönét zúdította a magyar immunológia négy jeles képviselőjére, hogy segítsen eligazodni az ellenanyag-dzsungelben.
Mi a teendő, ha egy második oltás után két-három héttel sincs ellenanyag?
Szakértőink szerint érdemes úgy tekinteni, mintha nem lenne oltott az illető, vagyis távolságtartással, maszkkal, gyakori kézmosással kell védekezni továbbra is. „Lehet, hogy dogmatikus vagyok, fundamentalista, de ha az oltás után például a Pfizernél nem alakul ki ellenanyag, akkor valószínű, hogy sejtes immunitás sincs. Ez nem jobb kéz, és nem bal, ezek egymásra épülő, egymást szabályozó rendszerek. Ha egy elem rossz, akkor minden elem rossz” – mondja erről Falus András akadémikus. Harmadik oltást azonban nem lehet kérni. Legalábbis egyelőre.
Megoldást hozhat egy harmadik oltás?
Igen, erre lenne szükség, és nem csak a kínai oltóanyagnál. Akinél nem alakul ki ellenanyag az oltás után, illetve – ha esetleg olyan mutánsok jelentkeznek, amelyek ellen egy adott vakcina nem véd – akkor szükség lehet harmadik adagra. Számos ország tervez ilyet, a magyar miniszterelnök is arról beszélt, hogy az ország felkészült egy ilyen helyzetre. Duda Ernő emlékeztet rá, hogy még idén tízmilliónál több oltás érkezhet, ennyit rendelt meg az ország, vagyis annyi vakcina lesz, hogy „mindenkit szitává lehet oltani” – a hiány nem lehet akadálya a hatékony védekezésnek.
Akkor mindenki rohanjon el egy magánklinikára és fizessen ki több ezer forintot egy ellenanyag-vadászatért?
Nem, valamennyi védőoltás megbízható és hatásos, mindenkit arra biztatunk, hogy tájékozódjon a részletekről és oltassa be magát, így védekezzen a járvány ellen. A cikket azoknak írtuk, akik megnyugtatónak tartanák, ha az oltásnak a saját szervezetükre gyakorolt hatásáról is rendelkeznének adatokkal. A magas hatékonyságú vakcinával oltott fiatal, egészséges embereknek felesleges erre költeniük. Az idős vagy immunhiányos betegségben szenvedőknél lehet a vizsgálatnak racionális alapja.
A teljes interjú itt olvasható