• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tömegek menekülnek ezekről a településekről

Lapszemle 2025.04.01 Forrás: Pénzcentrum
Tömegek menekülnek ezekről a településekről

Amíg régebben a jelenség főként Budapesten volt jellemző, egyre gyakoribb vidéken is a kiköltözés az agglomerációba.

Megjelentek a friss vándorlási adatok a KSH oldalán, amelyből nemcsak az derül ki, hányan költöztek külföldre, vagy hány külföldi jött Magyarországra, hanem az is, országon belül hová vándorolt a lakosság. A 2023-as évben történt trendváltozás tavaly is erősödött: Budapest ismét vonzóbb, a városból falura költözők már kisebb arányt képviselnek, mint a 2018-tól 2022-ig tartó időszakban. Az viszont nem változott, hogy az ország keleti felében az elvándorlás továbbra is jelentős, írja a Pénzcentrum. 

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss belföldi vándorlási statisztikái szerint 527,5 ezer belső vándorlás történt Magyarországon 2024-ben, mely a 2023-as adatokhoz képest (502 877) növekedést jelent (4,9%), azonban a 2016-tól 2022-ig tartó időszakhoz képest csökkenést. Az állandó vándorlás mértéke 2024-ben 242,8 ezer, az ideiglenes vándorlás vagy visszavándorlás száma 284,7 ezer volt.

A megyék terén nem látunk olyan trendváltozást, mint a településtípusoknál. Továbbra is az jellemző, hogy amíg Keleten és Délen az elvándorlás jellemző, addig a Nyugat-Dunántúlon még pluszos a mérleg az állandó vándorlásokat nézve. Pest megye pedig töretlenül szívja el valószínűleg az egész országból a lakókat. Állandó vándorlást tekintve Borsodból és Szabolcsból zajlik a legnagyobb ütemben az elvándorlás, ahogy ez a korábbi években is jellemző volt. Mindeközben ideiglenes vándorlás tekintetében Budapest a leginkább frekventált.

Ha a megyei adatokat egyenként megvizsgáljuk, látható, hogy a vándorlási különbözet mellé hol társul nagyobb fluktuáció. Természetesen ezt az is befolyásolja, hogy hol laknak egyáltalán sokan. Viszont például Budapest és Pest vármegye esetében megfigyelhető, milyen nagyszámú alapvetően a mozgás, hogy a sok odavándorlás mellett rengeteg az elvándorlás is.

Külön vizsgálták a vármegyén belüli vándorlásokat is, ebben a tekintetben kiemelkedik Pest, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg. Ez gyakran magyarázható szuburbanizációval, amikor a városi népesség kiáramlik az agglomerációba. Amíg régebben ez a jelenség főként Budapesten volt jellemző, egyre gyakoribb vidéken is a kiköltözés. Ennek számos oka lehet a városi ingatlanárak emelkedésétől kezdve, a kormányzati támogatásokon keresztül, a covid okozta karanténhatáson túl egészen a klímaváltozásig. A szuburbanizáció pedig öngerjesztő folyamat is lehet: minél többen vetik meg a lábukat az agglomerációban, annál vonzóbb lesz mások számára is ez a lehetőség.

A teljes információ a cikkben.