A koronavírussal kórházba került betegek körülbelül 40-50 százalékban érintettek az úgynevezett poszt-Covid tüdőkárosodásban.
Az öt és fél millió koronavírus ellen beoltott országában hiába hihetnénk azt, hogy a pandémiának vége. Sajnos máig rengetegen szenvedik meg a Covid okozta maradandó tüdőkárosodás kínzó tüneteit. A szakemberek szerint sajnos még nem látszik a vége a bajnak - írja az index.hu.
„Sajnos találkoztam már nagyon durva, súlyos tüdőkárosodással, amit hosszú távon a Covid okozott. Ilyenkor szteroid adásával próbáljuk elkerülni a későbbi, súlyosabb szövődményeket” – mondta el az Indexnek Szondy Klára, a Wáberer Medical Center tüdőgyógyász szakorvosa. A doktornő hozzátette, a pandémia alatt koronavírussal kórházba került betegek körülbelül 40-50 százalékban érintettek ma az úgynevezett poszt-Covid tüdőkárosodásban. Ők jellemzően jóval a betegség lecsengése után is kínzó mellkasi fájdalomról, köhögésről és nehézlégzésről panaszkodnak.
Az orvostudomány jelenlegi állása szerint egyelőre nem látszik a vége, hogy általánosságban meddig romlik, romolhat a poszt-Covid tüdőkárosultak állapota. Egyelőre annyit tapasztalunk, hogy egyéni szinten ez javulhat, ám néhány esetben a tüdőhegesedéssel párhuzamosan súlyosbodhat is a beteg állapota – magyarázta Szondy Klára, aki szerint ugyanakkor reményre adhat okot a tény, hogy a tüdőregenerációs folyamat általánosságban viszonylag jól működik, legyen szó például sérülésről vagy komolyabb tüdőgyulladásról.
Viszont ha a tüdő ennek ellenére sem jön helyre, beindul az orvosi nyelven organizációsnak nevezett folyamat, amely a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tüdő kötőszövetesen átalakul, azaz állandósul a nehézlégzés.
További részletek a cikkben.