1975 óta tízszeresére nőtt az elhízott gyerekek száma, három felnőttből pedig kettő túlsúlyos vagy elhízott.
A szív és érrendszeri megbetegedések évtizedek óta vezetik a magyar halálozási okok listáját - és egyben a globálisat is. Ehhez jön még hozzá, hogy egy friss kutatás szerint ráadásul a magyar Európa legkövérebb nemzete, ami nem sok bizakodásra ad okot. A néhány hónapos diéták és kúrák itt már aligha segítenek - írja a penzcentrum.hu.
"1975 óta tízszeresére nőtt az elhízott gyerekek száma, a rohamos növekedés oka a kevés mozgás és az egészségtelen táplálkozás mellett az, hogy olyan környezetben élünk, amiben nehéz egészségesen élni" - nyilatkozott Kovács Viktória, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) táplálkozástudományi szakreferense az M1-nek a napokban. A szakember hozzátette, hogy a helyzetet nem segíti, hogy sok a "kísértés", és hogy az egészséges élelmiszer általában drága is.
Bár a helyzet nem bíztató, nemzetközi összehasonlításban nem tartoznak a legelhízottabbak közé a magyar gyerekek, amit a felnőtt lakosság ugyanakkor már nem mondhat el magáról. Az OECD által készítette Obesity Update 2017 című tanulmány szerint az elhízottak aránya a tagországok közül csak az Egyesült Államokban, Mexikóban, és Új-Zélandon magasabb, mint nálunk, ami Európa legkövérebb nemzetévé teszi a magyart.
A jelentés szerint a 5 évesnél idősebb magyar lakosság 30 százaléka elhízott. A 15 év alatti magyar gyerekek 16 százaléka túlsúlyos, ha pedig csak a felnőtt lakosságot vizsgáljuk az eredmények katasztrofálisak: az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által készített állapotfelmérés szerint Magyarországon három felnőttből kettő túlsúlyos vagy elhízott.
Halálos ítélet
A koszorúérrendszer a szívet és a szívizomzatot ellátó ütőerek hálózata, amelyek az oxigénben dús vért szállítják a szívizomsejtekhez. Az egészségtelen életvitel - a magas zsírtartalmú ételek túlzott fogyasztása, a dohányzás, a mozgáshiány - miatt zsírszerű lerakódások alakulhatnak ki a koszorúerek belső falában, elzárva a véráramlás útját. Ennek következtében csökken a vérellátás, és nem jut elég oxigén a szívizomhoz.
Az oxigénigény és kínálat egyensúlyának megbomlása a szívizom elégtelen keringéséhez, iszkémiához vezet. A tartósan fennálló súlyos iszkémia következtében szívizomelhalás, átmeneti oxigénzavar esetén szívizom-iszkémia jön létre. A Healthdata adatai szerint az iszkémiás szívbetegségek felelősek a legtöbb halálesetért Magyarországon, ahogy az egész világon is.
További részletek a weboldalon.