• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tovább feszül a húr az egészségügyben

Lapszemle Forrás: Napi Gazdaság

A rezidensek és szakorvosok bérrendezése várhatóan továbbra is napirenden marad.

Az Idea elemzése arra hívja fel a figyelmet: a krónikus forráshiánnyal küzdő egészségügyi ágazatban a finanszírozási nyomás, valamint a Semmelweis Terv stratégiai céljainak esetleges meghiúsulása tovább feszíthetik a húrt. Az egészségügyben beharangozott változásokat legalább olyan lassan valósítják meg, mint amennyi ideig a koncepció kialakítása és egyeztetése tartott, bár ezzel párhuzamosan az egészségügyi ellátórendszer központosítása, a nagytérségi betegútszervezési központok kialakítása és a betegutak meghatározása egyértelmű irányként és lépésekben jelent meg 2011-ben, és folytatódik 2012-ben is – olvasható a Napi Gazdaságban.

Az államosítás esélyt teremthet az ellátórendszer gyors racionalizálására, viszont 2012 nagy kérdése lesz, hogy él-e ezzel majd a kormányzat - vetik fel az elemzés készítői. A rezidensek és szakorvosok bérrendezése, amelyet az ágazat forráshiánya következtében nem lesz képes rendezni a vezetés az érdekképviseletek számára elfogadható mértékű emeléssel, várhatóan továbbra is napirenden marad. A gyógyszerpolitikát az határozza meg, hogy a gyógyszerkassza megtakarításának 2012-ben el kell érnie a 120 milliárd forintot. Napirenden van azonban új intézmények létrehozása is: az Országos Betegjogi és Dokumentációs Központ, az Állami Egészségszervezési Központ és nagytérségi igazgatóságai új feladatkörrel és kompetenciával rendelkeznek majd az egészségügyi közigazgatásban.

 Az elemzők kiemelték: a népegészségügyi termékdíjból és a járulékemelésekből származó többletbevételek jóval alacsonyabbak annál, amekkora összeget az egészségügyi ellátórendszer krónikus problémáinak orvoslása igényelne. Az állami átvétel miatt ráadásul az önkormányzatoktól, mint tulajdonosoktól a rendszerbe korábban bekerülő mintegy 90 milliárd forinttal is kevesebb jut az egészségügyi szolgáltatóknak.

Az egészségügyi államtitkárság sikere és kudarca Szócska Miklós államtitkár jövőbeni kommunikációs teljesítményének függvénye lesz - áll az Idea elemzésében.