Az USA és Japán után Kína bonyolíthatja a legnagyobb forgalmat.
Az ezredforduló óta megháromszorozódott, és majdnem elérte az ezer milliárd dollárt a világ gyógyszerforgalma. A kormányzati intézkedések ellenére, főként a lakosság elöregedése miatt, Magyarországon is emelkednek a gyógyszerkiadások. Míg az ezredfordulón a globális gyógyszerforgalom még alig haladta meg a 300 milliárd USA dollárt, öt évvel később már 602, tavaly pedig az előzetes számítások szerint már mintegy 990 milliárd dollárt ért el. Ez nagyjából megegyezett a várakozásoknak megfelelő, 3 százalék körüli növekedéssel a 2012-es 960-ról milliárdról – nyilatkozta a Világgazdaságnak Fekete Tibor gyógyszerpiaci elemző – olvasható a Világgazdaság – online oldalán.
Az öt vezető európai piacon – Németország, Franciaország, Olaszország, Nagy-Britannia és Spanyolország – az előző években mutatott 3 százalékos növekedés egy százalék körülire lassult, jelentősen elmaradva a világátlagtól. Ez elsősorban a restrikciós kormányzati lépések következménye – magyarázta a szakértő.
Fekete Tibor szerint mindinkább érezteti hatását, hogy a korábban még százmilliárd dollár forgalmat bonyolító originális gyógyszerek egy része elveszíti szabadalmi oltalmát, és ezeknek a drága, innovatív gyógyszereknek a helyét átveszik az ugyanazon hatóanyagot tartalmazó olcsóbb generikumok.
A szakemberek azzal számolnak, hogy a generikus piac folyamatosan növekszik, 2014-re a teljes gyógyszerforgalom 27, 2016-ra pedig 34-35%-át adja, igaz, országonként jelentős eltéréssel. Míg például Lengyelországban már most a generikus orvosságokból származik a forgalom 56,4, és hazánkban is már a 36,2%-a, addig Franciaországban 13,1, Spanyolországban pedig mindössze 8,4%-ot tesz ki e készítmények piaci részaránya.
A magyar gyógyszerpiac növekedése 2013-ban az európai átlag körül alakult, és fogyasztói áron meghaladta az 576 milliárd forintot. A növekedés tíz éves átlaga meghaladja a 4,8%-ot, miközben az európai átlag 3,2% volt.