A magyar járványügyi helyzet nem indokolja, hogy a Meningococcus elleni védőoltás beemelését a programba.
A magyar járványügyi helyzet nem indokolja, hogy a Meningococcus elleni védőoltás a nemzeti immunizációs program részévé váljon - válaszolta a szaktárca a Népszava kérdésére. Hozzátették: a védőoltások kockázathaszon elemzését rendszeresen elvégzik a „kompetens egészségügyi szakemberek” figyelembe véve a járványügyi helyzetet és az elérhető védőoltásokat.
A kormány két éve, Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkársága idején tette támogatással elérhetővé a Meningococcus C elleni vakcinát, így azért a szülőknek csak 300 forintos úgynevezett doboz díjat kell fizetniük. A betegség másik lehetséges kórokozója, a B típus elleni oltóanyag azonban változatlanul csak teljes áron vásárolható meg. A vakcina egyetlen adagja 27-30 ezer forint, s a védettség megszerzéséhez legalább 3-4 oltásra van szükség- emlékeztet a lap.
– Magyarországra tudomásom szerint olyan vizsgálat nem készült a Meningococcus B oltóanyaggal kapcsolatban, amely a hazai viszonyok alapján vizsgálta volna a költséghatékonyságot, de az eredménye nagyjából borítékolható figyelembe véve a betegség ritkaságát – mondta a lapnak Ferenci Tamás biostatisztikus, aki több összefoglaló cikket is készített és közölt a Meningococcus B védőoltással kapcsolatban. Megjegyezte: Angliára, Németországra, Franciaországra, Olaszországra elkészültek ezek az egészség-gazdaságtani vizsgálatok is, s nem túl meglepő módon az derült ki, hogy a Bexsero-val történő általános oltás szinte semmilyen körülmények között nem tekinthető költséghatékonynak vagy csak drasztikusan alacsonyabb oltóanyag-ár mellett.