100 ezer 75 év alatti lakosra 452 megelőzhető haláleset jut Magyarországon.
Az előzetes tervekkel ellentétben, mégsem lesz kötelező szűrővizsgálatokra járni 2025. január elsejétől. Magyarországon egyébként nagyon kevesen járnak szűrésre, miközben évi 30-32 ezren halnak meg daganatos betegségben, az emlőszűrésre behívottak 35 százaléka megy el a vizsgálatra, a vastagbélrák szűrésénél 25 százalék az arány.
Győzött a józan ész - fogalmazott az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Rékassy Balázs orvos, egészségügyi menedzser. Magyarországon oda kell figyelni a szűrővizsgálatokra, a lakosság egészségére - tette hozzá.
“Tragikus a magyar lakosság egészségi állapota” - fogalmazott a szakember. Egy friss elemzésre hivatkozva azt mondta, 2015-2019 között megelőzhető halálokokban egy székesfehérvári város lakosságát veszítettük el. A gazdaság is csak akkor nőhet, ha egészséges a lakosság - tette hozzá Rékassy Balázs.
Szűrésre és egészségnevelésre is nagy szükség lenne, de pozitív ösztönzőket kell kitalálni, nem kötelező jelleggel. A háziorvosok kaphatják meg ezt a feladatot, hogy hívják be szűrésre az embereket, legyen prevenciós rendelésük, de azt még nem látni, a háziorvosok ezért kap-e pozitív motivációt úgy. Ráadásul eleve leterheltek a szakrendelések, nem tudni, valójában mindenki eljutna-e oda. Azt sem tudni, hogyha a szűrés indokolja, kap-e az ember időben terápiát, egyfajta “gyorsítósávon” végig tud-e menni - ez Nyugat-Európában így működik, ott bizonyos határidőn belül végső diagnózist és terápiát kapnak.
Az OECD országain belül Magyarországon a legrosszabb a daganatos megbetegedések okozta halálozás, vagyis lakosságarányosan itt halnak meg a legtöbben. Ráadásul 100 ezer 75 év alatti lakosra 452 megelőzhető haláleset jut, az EU-ban ez átlagosan 200.
További részletek az atv.hu-n.