A rendelő – bár a BMSZKI a főváros intézménye – magánstátuszban működik, és a remények szerint ősztől államivá válhat.
A hajléktalan nők kétharmada nem jár nőgyógyászati szűrővizsgálatokra, mert többségük bántalmazott, fél és bizalmatlan. A traumaérzékeny szemléletű nőgyógyászat éppen az ő kezelésükre specializálódott - írta riportjában a népszava.hu.
– Más módon figyelünk rájuk, mint egy hagyományos nőgyógyászati vizsgálatkor. Így nem csak a kórtörténetüket, hanem közbeszúrt félmondatokból az életútjukat is megismerjük. Volt, akit a múlt héten összevertek, egy másiknak kést szegeztek a torkához. Ami nekik normális, azzal én küzdök, összeszorul a szívem – mesélte a lapnak Clease Piroska, aki a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) hajléktalan nőknek létrehozott traumaérzékeny nőgyógyászatán asszisztensként dolgozik.
A különleges rendelőben jelenleg havi három rendelés zajlik, átlagosan 30 pácienst tudnak ellátni egy hónapban. A vizsgálatokat két önkéntes doktornő végzi, Héra Anna és Jurkó Zsuzsanna. A programfelelős Gerencsér Tamás elárulta, hogy a saját szociális munkásaiknak is külön képzést szerveztek. Nemcsak azoknak, akik a rendelőben dolgoznak, hanem azoknak is, akik a hajléktalan ellátásban tevékenykednek, és kapcsolatba kerülnek potenciális páciensekkel.
Noha a főváros intézményéről van szó, magát a rendelőt pályázati pénzekből és adományokból hívták életre. A rendelő fél évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit a legkiszolgáltatottabb élethelyzetben lévők számára. Egy hagyományos szakellátáshoz képest itt a dolgozók figyelnek arra – és a rendelő, illetve a hozzá tartozó, tudatosan megtervezett tér is ezt a célt szolgálja –, hogy biztonságot, védelmet sugározzon az oda érkező, traumatizált nőknek.
A rendelő – bár a BMSZKI a főváros intézménye – magánstátuszban működik, és reményeik szerint ősztől államivá válhat. Gyógyszert és egyéb egészségügyi dolgokat ingyenesen tudnak biztosítani, de a magánstátusz egyik nagy hátránya, hogy nem tudnak állami intézménybe beutalót írni. Pedig az esetek 10 százalékánál valamilyen – más szakellátást igényelő – kezelés is szükségessé válik. További részletek a teljes cikkben