Gyorsabban gyógyulnak a betegek, a kórházaknak pedig kevesebbe kerül az ellátásuk, ha egynapos sebészeti ellátásban operálják meg, akit csak lehet. Magyarországon mégis a lehetségesnél és a szükségesnél lassabban terjed ez a forma, ezért a szaktárca most egy nyolcmilliárd forintos uniós támogatással igyekszik ösztönözni az intézményeket – írj a
magyaridok.hu.
Egyedülálló műtétet végeztek a közelmúltban Magyarországon: a Pécsi Tudományegyetem traumatológiai és kézsebészeti klinikáján egynapos ellátásban ültettek be csípőprotézist egy betegnek. Az aznapi vagy másnapi hazabocsátás lehetőségét megteremtő csípőprotézis-beültetéseknek évtizedes hagyományuk van az Egyesült Államokban és nyugat-európai országokban, Magyarországon ennek mostanra sikerült megteremteni a szakmai és a technikai feltételeit. A páciensek ebben az esetben a korábbi egy-két hét helyett mindössze egy-két napot töltenek kórházban, és rehabilitációjuk is három-négy hétre rövidül az eddigi három-négy hónapról. A beteg számára az operáció kisebb megterheléssel jár, akár egy hónap múlva munkába állhat, a kórház pedig pénzt takaríthat meg.
Ezek az előnyök természetesen minden úgynevezett egynapos beavatkozásra igazak, ahogyan az is, ami az említettekhez hasonlóan fontos: a rövidebb kórházi tartózkodás csökkenti a veszélyes fertőzések kockázatát. Érthető, hogy az ambulánsan végzett műtétek aránya világszerte növekvő tendenciát mutat. Dániában például az összes sebészeti beavatkozásnak 74, az USA-ban 71, százalékát végzik így, ugyanakkor Magyarországon ez az arány megállt úgy 15-18 százaléknál. A szaktárcánál ezért úgy döntöttek, hogy a kórházi ellátás tehermentesítése érdekében 8 milliárd forint eszköz- és infrastruktúra-fejlesztési támogatást nyújtanak azoknak az intézményeknek, amelyek az eddiginél több egynapos beavatkozást végeznének.
Szakértők szerint az is fellendítené a területet, ha nemcsak kórházakban, hanem önálló járóbeteg-tevékenységként is végezhetnék ezt a tevékenységet, illetve ha bővítenék az ilyen módon végezhető beavatkozások körét. Egy, a lapnak nyilatkozó, neve elhallgatását kérő szakértő szerint azonban a magyarországi ellátás alakulására minden bizonnyal hatással van a paraszolvencia is, mert a páciensek ez esetben nem érzik annyira a beavatkozások súlyát, ami a hálapénz nagyságában is megmutatkozik.
Magyarországon a jogszabályok 1993 óta biztosítanak lehetőséget a legfeljebb egyéjszakás bent fekvéses sebészeti ellátásra. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár statisztikái szerint 2008 és 2015 között csaknem 238 ezer egynapos beavatkozást végeztek a kórházak, de összesen 382 ezer olyan műtétet hajtottak végre, amelyikhez nem kellett volna napokra befektetni a betegeket. A legjellemzőbb a nőgyógyászati, a plasztikai sebészeti, valamint a szürkehályog-, a szemhéj-, a sérv- és egyes urológiai operációknál, hogy még aznap hazamehet a beteg.