• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tünet – Ha riogatod, hullik

Lapszemle Forrás: Népszabadság Online

Aki a napi hajhullásából próbál meg következtetni stressztűrési határaira, nagyokat tévedhet.

A stressz okozta és más egyéb megbetegedések következménye hatással lehetnek a hajhullásra, de általában csak hetekkel, hónapokkal követik az ilyen életeseményt. Bár az ember gyakran érzi, hogy az idegességtől eldobja a haját, de a test ily módon csak akkor reagál, ha a hajnövesztéshez nélkülözhetetlen energiatartalékai kimerülnek – húzta alá Wikonkál Norbert bőrgyógyász, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika docense – írta a nol.hu a Tünet című sorozatában.

A hajhullásnak sokféle oka lehet, így például a genetikai örökségtől éppúgy ritkulhat egy hajkorona, mint az öregedéstől, a bőr helyi, illetve más szerveket érintő betegségektől vagy a szervezet energiaraktárainak (alultáplálás, vitaminhiány) lemerülésétől. Ha valaki úgy érzi, hogy túl sok hajszálát veszíti, nem árt számba vennie az aktuálisan szedett orvosságok mellékhatáslistáját.
Wikonkál Norbert szerint a normális és a kóros hajhullás között a laikus embernek nehéz különbséget tenni. Sokszor sokan alaptalanul gondolják, hogy valami betegségük van, mert hullik a hajuk – mondta Wikonkál Norbert.

A férfiakat és a nőket is sújthatja a hormonális hajhullás, amikor genetikai kódjuk része, hogy a hajhagymáik érzékenyebben reagálnak a dihidrotesztoszteron férfi nemi hormonszint enyhe változásaira is. Ez a fajta kopaszodás már akár 16 évesen is elkezdődhet a homlok fölött vagy a fejtetőn. A nőknél az ilyen jellegű elváltozás a fejtetőn kezdődik, és inkább a hajszálak elvékonyodásával mintsem az elvesztésével jár.

Előfordulhat, hogy testi vagy lelki megterhelés hatására (drasztikus fogyókúra, magas lázzal járó megbetegedés, műtét utáni állapot, egyes gyógyszerek – kemoterápia, magas vérnyomás elleni szerek, fogamzásgátló, A-vitamin – szedése) hullik valakinek a haja. Pajzsmirigybetegség tüneteként is jelentkezhet – tette hozzá a szakember, aki megjegyezte azt is, a hirtelen kialakuló, szabálytalan foltos hajhiány immunbetegségre is utalhat, ekkor már föltétlenül be kell jelentkezni a bőrgyógyászhoz.