"A betegforgalom egyik ügyeleti telephelyünkön sem kirívó, sőt inkább átlag alatti, nem éri el azt a szintet, amire számítani lehetett, de a tendenciák kirajzolódnak".
Az országos bevezetés után október 1-jén Budapesten is az Országos Mentőszolgálat látja el a korábbi magánszolgálatók helyett az orvosi ügyeletet. Két hete üzemel az új ügyeleti rendszer, a Világgazdaság most arról kérdezte Győrfi Pált a mentőszolgálat szóvivőjét, szükséges-e finomhangolás vagy üzembiztosnak látják a rendszert.
A szóvivő a fővárosi helyzetet ismertetve az mondta: tudták, hogy Budapest sok szempontból más lesz, mint az ország többi területe. „Olyan rendszert terveztünk Budapestre, ami biztonságra épül. Ehhez képest az első két hét tapasztalatai azt mutatják, nincs sok betegünk. A budapesti szokások mások, itt az ügyeletet kevesebben veszik igénybe, de nem is baj, ha a betegek megtalálják a számukra szükséges ellátási formát. A betegforgalom egyik ügyeleti telephelyünkön sem kirívó, sőt inkább átlag alatti, nem éri el azt a szintet, amire számítani lehetett – összegezte a tapasztalatokat. Azt is hozzátette, még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, bár a tendenciákat látják.
„A budapestiek most tanulják az új rendszert. Eddig magánszolgáltatók végezték ezt a szolgáltatást, a változtatás legfőbb oka ezt volt. Sok bizonytalansággal járt, hogy ahány hely, annyiféle cég látta el az ügyeletet. Arról nem is beszélve, hogy közpénzből működtettük ezeket a magánügyeleteket, és mivel üzleti vállalkozásról volt szó, megjelentek az üzleti élet általános szempontjai is, a magas bevétel és az alacsony költség. Ez most az állami fenntartással felcserélődött egy másik szemponttal: hogy mi a betegek igazi érdeke.”
A szóvivő felidézte, hogy az országos bevezetés idején is sok aggály fogalmazódott meg az újítással kapcsolatban. „Rengeteg ellenérzés volt a változás előtt, ezeknek egy része természetes, hiszen mindig vannak ellenérdekeltek, akik kiesnek egy rendszerből, nem jutnak haszonhoz, így ők nem fogják szeretni. Voltak szándékos rémisztgetések is, amivel el akarták bizonytalanítani az embereket, hogy össze fog omlani a rendszer. Láttuk ugyanezt Budapest esetében, de már csönd van, és azért van csönd, mert működik a rendszer. Mind a benne dolgozók, mind a betegek látják, hogy megalapozatlanok voltak az aggályok” – összegezte ez első hetek tapasztalatait Győrfi Pál. Továbbiak a teljes cikkben