A január 1-jétől érvényes új ügyeleti rendszer szervezését az is zavarja, hogy még mindig nem sikerült lebonyolítani a vezetők választását.
A területi szakmai kollegiális vezető háziorvosnak együtt kell működnie az „állami mentőszolgálattal” az ügyeleti beosztások kialakításában – szól a hatályos rendelet. Ám a területi vezetőket a mai napig nem sikerült megválasztani, írja a MedicalOnline.
A január 1-jétől érvényes új ügyeleti rendszer szervezését nemcsak a Magyra Orvosi Kamara nyomásgyakorló akciója zavarja meg, hanem az is, hogy még mindig nem sikerült lebonyolítani a területi kollegiális vezetők választását. Pedig a háziorvosok tevékenységét szabályozó rendeletet éppen azért módosította a belügyminiszter tavaly december 30-án, hogy ügyeletszervezési feladatokkal is megbízhassák a területi vezetőket – már ha lennének. Az egykor az alapellátók támogatására, munkájuk koordinálására kigondolt, majd a 2015-ös alapellátási törvénybe is foglalt kollegiális vezetői rendszert máig nem sikerült teljes egészében felépíteni.
A kollegiális vezetői rendszer bevezetését számos alkalommal halasztották el, eleinte a vonatkozó rendeletek hiányoztak, később a választások körül történtek anomáliák. Az országos és megyei kollegiális vezetői pályázatok végül 2019 nyarán jelentek meg, és bár a vonatkozó rendeletben döntési jogkörrel felruházott bizottság MOK támogatásával választott is országos kollegiális vezető háziorvost a pályázók közül, az egészségügyért felelős államtitkárság megvétózta a döntést, és utasítást adott a pályázat újbóli kiírására. Mint akkor indokolták: „nincs a kritériumoknak megfelelő jelölt”. Történt mindez annak ellenére, hogy a vonatkozó miniszteri rendelet semmiféle véleményezési, vagy vétójogot nem rendelt sem az államtitkárhoz, sem a területet felügyelő tárca vezetőjéhez.
További részletek a MedicalOnline cikkében.