Az eddigi klinikai vizsgálatok alapján a készítmény 50 százalékkal csökkenti a kórházi ellátást igénylők számát.
Javaslatot tettek a hazai antivirális kezelések stratégiájára vonatkozóan az operatív törzsnek – mondta Keserű György, a Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője, írja a Pharmaonline.
Magyarországon az egyetlen otthon is szedhető, koronavírus elleni gyógyszer a favipiravir, számos új, hatékonyabb hatóanyag vizsgálata van folyamatban világszerte. Közülük az egyik legígéretesebb az antivirális szer a molnupiravir, amelynek hatásmechanizmusa favipiraviréval és a remdezivirével azonos. A hatóanyag az Egyesült Királyságban már használati engedélyt kapott, de hamarosan az Amerikai Gyógyszerügynökség (FDA) is engedélyezi az alkalmazását covidos betegeknél. Az eddigi klinikai vizsgálatok alapján a készítmény 50 százalékkal csökkenti a kórházi ellátást igénylők számát. Még ennél is nagyobb arányban, mintegy 90 százalékkal mérsékli a hospitalizáció szükségességét a paxlovid. Bár ennek tesztelése egyelőre lemaradásban van a molnupiravirhoz képest, ám ugyancsak a megelőzésben, védekezésben lehet nagy szerepe.
A fenti tudományos eredmények tükrében a gyógyszerkémiai kutatócsoport javaslatot tett az operatív törzsnek a hazai antivirális kezelési stratégia átalakítására vonatkozóan. Az indítvány szerint:
a nem veszélyeztetett csoportba tartozó oltatlanok továbbra is kapják a favipiravirt háziorvosi, szakorvosi rendelvényre;
a komorbid oltatlanoknál alkalmazzák a molnupiravirt;
a molnupiravir bevetetése időben kritikus lehet, így amíg ez a készítmény nem áll rendelkezésre, érdemes felhasználni a mintegy 3000-3500 beteg kezelésére elegendő hazai remdesivir készletet azoknál a koronavírus-pozitív betegeknél, akik a diagnózist követően azonnal kórházi ellátásra szorulnak – tette hozzá a gyógyszerkutató.