• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új eljárással mentettek életet a központi kórházban

Lapszemle 2024.10.29 Forrás: boon.hu
Új eljárással mentettek életet a központi kórházban

Az eszköz katéteres úton, vákuum segítségével képes a vérrögöket kiszívni az elzáródott tüdőartériákból, ezzel javítva a beteg állapotát, túlélési esélyeit.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Kardiovaszkuláris Centrumában - egy korábban pályázati forrásból beszerzett céleszköz alkalmazásával, több szakma együttműködésével -, sikeres mechanikus vérrög eltávolítást (thrombectomiát) hajtottak végre. A sikeres tüdőembólia műtétről sajtótájékoztató részeként számoltak be az egészségügyi intézmény orvosai; a szakemberek hangsúlyozták, a régióban először mentettek életet ezzel az eljárással - írta a boon.hu.

Egy masszív kétoldali tüdőembóliát elszenvedett, hatvanas éveiben járó férfi beteget mentettek meg a kórház szakemberei, aki vérrögoldó kezelésre a magas vérzéses kockázat miatt nem volt alkalmas. A műtét gondos előkészítést és szervezést kívánt és az eljárásnál egy korábban pályázati forrásból beszerzett céleszközt alkalmaztak. Az eszköz katéteres úton, vákuum segítségével képes a vérrögöket kiszívni az elzáródott tüdőartériákból, ezzel javítva a beteg állapotát, túlélési esélyeit, illetve csökkentve a tüdőembóliát követő idült szövődmények kialakulásának kockázatát.

A tüdőembólia egy rendkívül komoly, súlyos de heveny esemény. A betegeknek közel az ötöde be sem ér a kórházba, hanem hirtelen halált hal az otthonában. A vérrög eltávolítására eddig egy nagyon durva gyógyszeres beavatkozás a vérrögoldó kezelés állt rendelkezésre. Ez a gyakorlat igen jelentős kockázatokkal jár, hiszen mintegy egy-három százalékban súlyos vérzés alakulhat ki, ami ha a koponyát érinti, akkor halálos lehet. Sok olyan beteg is van, például a daganatos vagy a műtéten átesett betegek, akik erre a kezelésre alkalmatlanok. Ezért vezették be nemzetközi szinten a katéteres vérrög eltávolító eljárásokat, eddig országunkban kevés példa volt ennek az eljárásnak az alkalmazására, a régióban pedig először történt meg egy ilyen beavatkozás. Ez a beavatkozás egy olyan betegnél történt, aki masszív tüdőembólia következtében szó szerint élet-halál közötti állapotba került és a vérrögoldó kezelésre nem volt alkalmas a magas kockázati tényezők miatt és annak ellenére, hogy próbáltuk hagyományos alvadásgátlóval kezelni, nem javult az állapota. Nem tudott lábra állni, fulladt, jártányi ereje sem volt, ebben a helyzetben döntöttünk úgy, hogy a hónapok óta előkészítés alatt álló új eljárást egy vákuum segítségével történő mechanikus vérrög eltávolítást fogunk alkalmazni” - mondta el a tájékoztatón Dr. Nagy Gergely György centrumvezető főorvos.

Dr. Penczu Bence kardiológus szakorvos elmesélte, hogy hónapokig készültek mint elméleti, mint gyakorlati szinten a beavatkozásra. A betegről készült CT felvételeket többször átnézték, kardiológus kollégák segítségével tájékozódtak a lehetséges behatolási pontokról illetve az egész osztály összes munkatársát bevonva a lehetséges szövődményeket is felmérték és maximálisan felkészültek minden eshetőségre. A sikeres beavatkozás végén jelentős mennyiségű vérrögöt tudtak eltávolítani mind a két oldali tüdőartériából és semmilyen szövődmény nem keletkezett. A beteg a beavatkozás másnapján jelentős javulást mutatott.  További részletek a teljes beszámolóban