A gyógyszertári szolgáltatások kiterjesztését a magyar gyógyszerész szakma is sürgeti, mert ez jelentős terhet vehetne le az egészségügyi ellátórendszerről.
Már több európai országban a patikákban is beadják a védőoltásokat és Magyarországon a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) is ennek megvalósításán dolgozik. Ez azért is fontos, mert globálisan az egészségügy túlterhelt és egy ilyen új szolgáltatás bevezetése a gyógyszertárakban jelentősen tehermentesítheti az orvosi rendelőket - hangzott el a Hálózati Gyógyszertárak Európai Szövetségének budapesti konferenciáján, melyről az economix.hu tudósított.
Az eseményen elhangzott, hogy Nagy-Britanniában és Romániában az influenza elleni oltást már hatósági engedélyek mellett a gyógyszerészek is beadhatják, de Szerbiában is elindult az okos gyógyszertár program, ahol többek között posztcovid tanácsadást adnak vagy a HPV oltások fontosságára is felhívják a lakosság figyelmét.
A betegek és az egészségügyi dolgozók közötti legtöbb találkozás az elmúlt években a gyógyszertárakban zajlott, a koronavírus-járvány nagy kihívás elé állította a patikákat, mondta nyitóbeszédében Zlinszky János, a HGYSZ elnöke. A gyógyszerészek és a betegek közötti kapcsolattartás egyik legfontosabb színtere a gyógyszertár volt, patikából ugyanakkor Magyarországon évről évre egyre kevesebb van. Jelenleg 2230 körüli patika üzemel, az elmúlt 12 évben 170-nel csökkent a számuk, ami 7 százalékos visszaesés jelentett.
Magyarországon is gyógyszerészi szakmai szervezetek is amellett érvelnek, hogy bővíteni kell a patikai szolgáltatásokat.
Ezek közé sorolják:
a gyógyszeres terápia menedzsmentet;
a gyógyszerészi vényírás bevezetését;
és a patikai vakcináció elindítását a hazai patikákban is.
További részletek a teljes cikkben