• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új gyógyszerek születhetnek az üzbég kapcsolatból

Lapszemle MA 06:02 Forrás: Unideb.hu
Új gyógyszerek születhetnek az üzbég kapcsolatból

A tervek szerint bakteriofág alapú gyógyszerkészítményeket is kutatnának, fejlesztenének közösen.

Több új, gyógynövénytartalmú készítmény előállítása körvonalazódik annak az együttműködésnek köszönhetően, amit a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara és a Taskenti Gyógyszerészeti Intézet alakított ki az elmúlt években. A tervek szerint bakteriofág alapú gyógyszerkészítményeket is kutatnának, fejlesztenének közösen, írja az unideb.hu.

A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara (DE GYTK) és a Taskenti Gyógyszerészeti Intézet együttműködése csaknem ötéves múltra tekint vissza, amikor is a Meditop Gyógyszeripari Kft. közvetítésével a közép-ázsiai országból érkezett vendégek a DE Általános Orvostudományi Karán, Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetében, valamint a GYTK Gyógyszertechnológiai Tanszékén folytatott tevékenységekkel ismerkedtek.

A Gyógyszerésztudományi Kar dékánja a hirek.unideb.hu-nak elmondta: a gyógyszeripar már akkor kiemelt stratégiai terület volt a Debreceni Egyetemen. Konzorciumi partnerséget alkotott a három fél és egy közös pályázat révén olyan bilaterális kutatási, fejlesztési együttműködés jött létre, melynek célja ez év novemberének végéig különböző növényi hatóanyagtartalmú prototípusok fejlesztése és javaslat kidolgozása azok ipari léptékűre növelésére. A pályázat támogatási összege hetvenmillió forint. 

- A két országban egyaránt megtalálható Artemisia annua, vagyis az egynyári üröm és a Salvia officinalis, azaz az orvosi zsálya gyógynövényeket a hatóanyag-tartalom tekintetében összehasonlító vizsgálatoknak vetjük alá. A fejlesztés során antiszeptikus és gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmazó szopogató pasztillát és kemény kapszulát, valamint hidrogél/kenőcsöt, fülcseppet és speciális sebkezelő oldatot is készítünk – fejtette ki Bácskay Ildikó.

A partnerség keretében 2023-ban a GYTK delegációja látogatott el Taskentbe, melynek nyomán oktatási együttműködés is kialakult a felek között. Üzbég hallgatók két hetet töltöttek el a debreceni karon, bekapcsolódtak az angol nyelvű gyógyszerészképzésbe, PhD-oktatás keretében pedig egy-egy hónapra érkeznek majd üzbég diákok.

A múlt héten a Taskenti Gyógyszerészeti Intézet rektorhelyettese és külkapcsolatokért felelős igazgatója látogatott el a Debreceni Egyetemre, akiket Szilvássy Zoltán rektor és Bácskay Ildikó dékán látott vendégül. Ezúttal intézményi szinten tekintették át a magyar kormány által is támogatott oktatási és kutatási együttműködések lehetőségeit. 

- A gyógyszeriparban rendkívül intenzív lehet az együttműködés, amelyben mindkét fél megtalálhatja az előnyöket mind oktatási, kutatási, fejlesztési szinten, mind üzleti partnerségben, gyártásban – emelte ki a GYTK dékánja. Hozzátette: egy újabb pályázat lehetősége is napirendre került, mely során bakteriofág alapú gyógyszerkészítményeket kutatnának, fejlesztenének.

A vendégek a megbeszélések után megtekintették a Debreceni Egyetem közép-ázsiai országok kulturális örökségének bemutatására, hagyományaik és nyelvük megismertetésére kialakított közösségi terét, a Türk Sarkot is.