• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új gyógyszereket is kikísérleteznek

Lapszemle Forrás: bama.hu

A PTE vezette konzorcium olyan hálózatot épít fel, amelyben a három egyetem 36 szakemberének kutatási munkáját fogja össze.

Eddig példátlan összefogás élére állt a Pécsi Tudományegyetem, amely Debrecen és Szeged egyetemeivel szövetségre lépve független finanszírozásból valósít meg klinikai kutatásokat az orvoslás területén, számos hazai tudós közös munkájával. Rengeteg tudományos kutatást, klinikákon zajló vizsgálatot és egy egész hálózat felépítését is tartalmazza az a hatalmas vállalkozás, amely három éven át összesen 1,5 milliárd forintból segíti az orvostudományi kutatások bővítését, a nemzetközi gyógyszerfejlesztési élvonalhoz való csatlakozást – olvasható a bama.hu portálján.

A projektet csütörtökön mutatták be a PTE Szentágothai János Kutatóközpontjában, ahol a pécsi egyetem vezetői mellett a Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem képviselői, illetve a gazdasági kormányzat illetékesei is köszöntötték az úttörő kezdeményezést.

A PTE vezette konzorcium olyan hálózatot épít fel, amelyben a három egyetem 36 szakemberének kutatási munkáját fogja össze, kilenc kutatási területet lefedve – ismertette a részleteket a konzorcium szakmai vezetője, Dr. Kovács L. Gábor pécsi akadémikus. Mindegyik elem az orvostudomány jelentős újítására készül a műfajában, hozzájárulva végső soron a kezelésekben alkalmazható gyógyszerek kifejlesztéséhez.

Az EU-ban 2006-ban alapították meg a klinikai kutatásokat összefogó hálózatot (European Clinical Research Infrastructures Network – ECRIN) hogy a nem gyógyszergyárak által szponzorált vizsgálatokhoz is gyógyszereket, orvosi és egyéb eszközöket biztosítsanak a kutatók számára. A pénzt minderre az Európai Bizottság egy külön kutatási-fejlesztési alapja biztosítja. A magyar HECRIN Konzorcium 2014-ben nyert teljes jogú tagságot, idehaza több mint 100 egyetemi klinikát és diagnosztikai intézetet, valamint 100 kórházi osztályt képviselve fedik le a teljes kutatói hálózatot.