A 412 nozokomiális járvány 91 százaléka nem specifikus volt, vagyis egyéb közösségekben is előforduló járványt jelentettek az intézmények.
Még mindig riasztóan magas a kórházi fertőzések aránya a hazai egészségügyben. Az orvosi kamara például infekciókontroll vis maior alap létrehozására tett javaslatot a belügyminiszternél, írja az economx.hu.
Hat héttel a fúzió után a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) már látja azokat a lehetőségeket, mely területeken tud együttműködni a korábbi gyógyszerhatóság és a népegészségügyi központ, mondta az IME Infekciókontroll és betegbiztonsági konferenciáján Surján Orsolya, helyettes országos tisztifőorvos.
Azt is megerősítette, hogy létezik Magyarországon gyógyszerhamisítás, ezalatt a pár hét alatt ez is kiderült, hiszen több jelzést is kaptak a rendőrségtől hamis gyógyszerek miatt.
A koronavírus-járvány megjelenésekor új innovációja volt a hatóságnak a szennyvízből végzett koronavírus örökítőanyag kimutatása, most pedig azon dolgoznak, hogy antimikrobiális rezisztenciára vagyis arra fejlesszenek ki jelzőrendszert, amikor a mikrobák ellenállóvá válnak azokra a gyógyszerekre, amivel korábban kezelték őket.
A gyógyszerhiányok kezelése is fontos terület, itt elkezdődik egy kockázatelemzés, mondta Surján Orsolya. Az egészségügyi ágazati irányítás kezében olyan eszközök vannak, hogy akinek egy gyógyszerre szüksége van az meg is fogja kapni.
Legutóbb még a korábbi Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) 2021-ben hozott nyilvánosságra a kórházi fertőzésekről egy összegzést, ami szerint akkor összesen 89 fekvőbeteg-ellátó intézmény 412 kórházi járványt jelentett, 2020-ban pedig 541-et.
A 412 nozokomiális járvány (kórházi járvány) 91 százaléka nem specifikus volt, vagyis egyéb közösségekben is előforduló járványt jelentettek az intézmények.
Csak 9 százalékuk volt specifikus, vagyis olyan, ami kizárólag vagy jellemzően egészségügyi intézményi körülmények között alakul csak ki.
További részletek az economx.hu-n.