A világon öt éve alkalmazzák a módszert, itthon először került sor ilyen beavatkozásra, és remélik, még több is követheti.
Dr. Sayour Amer kardiológus, belgyógyász főorvos végezte el az első intravascularis lithotripsia műtétet, mely egy új beavatkozási módszer a szívkatéterezésben. A beteg jól van, a műtétet is jól viselte – írja a petz.gyor.hu. nyomán a kisalföld.hu.
– Ez egy új módszer a szívkatéterezésben, amit világszerte már öt éve alkalmaznak, itt Győrben ez lesz az első – mondta dr. Sayour Amer. – Az intravascularis lithotripsia, magyarul éren belüli „kőzúzás” során egy ballont viszünk a koszorúérbe, összekapcsoljuk egy speciális géppel, ami impulzusokat ad le. Ahogyan folyamatosan érkeznek a hanghullámok az érfalba, az ott lévő mész megrepedezik, morzsolódik. Miután ez lezajlott, sokkal könnyebben tudjuk az eret tágítani, hogy be tudjuk rakni a hálót. Ha nagyon meszes a koszorúér, akkor sajnos nem lehet tágítani, ezzel a módszerrel viszont megszüntetjük a szűkületet. Nem kell hozzá speciális csapat sem, az asszisztenciának sincs szüksége továbbképzésre, elég, ha egyszer megnézi, hogyan zajlik a beavatkozás. Az egyszer használatos eszköz ára 1.200.000 forint, havonta 2–3 ilyen súlyos esettel találkoznak.
- Vannak módszerek ezen kívül is, mint például a rotabláció, amikor megfúrják a mészrögöt, de ebben az esetben ez sem segített volna, olyan mértékű a meszesedés. Ha nincs ez a módszer, akkor szívműtétre került volna sor, ez egy nagyon komoly, mellkasfelnyitással járó éráthidalás, ami az államnak is sokba kerül, mert egy ilyen műtét 4–5 millió forintos költséget jelent. Ha ez a beavatkozás sikerül, a beteg elkerüli ezt a nagy műtétet. A felépülés is sokkal gyorsabb, ez után a műtét után három nappal hazaengedjük, és bármit csinálhat gond nélkül - mondta a főorvos. (Fotó: petz.gyor.hu/Nagy Gábor)
Továbbiak a teljes cikkben