A szombathelyi kórházban van Magyarország első vezetékes szén-dioxid-ellátású endoszkópos laboratóriuma.
Egy csaknem 2 millió forintos szén-dioxid-adagolót kapott a Markusovszky kórház endoszkópos laboratóriuma, az eszközzel kényelmesebbek és biztonságosabbak a bélrendszeri vizsgálatok és beavatkozások - írta a vaol.hu.
– A szén-dioxidot a bél nyálkahártyája 160-szor gyorsabban szívja fel, mint a nitrogént – kezdte az eszköz és annak jelentőségének bemutatását dr. Patai Árpád PhD. Vagyis, ha légköri levegő helyett szén-dioxidot használnak például a béltükrözéshez, akkor sokkal kevesebb panasszal jár a vizsgálat. A fölszívódás miatt kevésbé okoz hasfeszülést. A szén-dioxidot a kilégzett levegővel gyakorlatilag eltávolítja a beteg a saját testéből – ismertette a doktor. Az sem mellékes, hogy a szén-dioxid nem gyúlékony gáz. – Ha oxigént juttatok a bélbe, és ott valamilyen elektro-termiás beavatkozást végzek, például polipot távolítok el, fölvágom az epevezeték záróizmát, ezt elektromos árammal asszisztáltan végezzük, ha a bélben esetleg metán van, akkor ez a magas hőfok robbanáshoz is vezethet. Szerencsére ritkán fordul elő. Ha viszont szén-dioxidot juttatok a bélbe, nem lehet öngyulladás – vezette le dr. Patai Árpád PhD.
– Van palackos megoldás és a falból jövő vezetékes is, mind a kettő elfogadható, a falból jövő sokkal jobb, biztonságosabb – mutatta. A szombathelyi kórházban van kiépített szén-dioxid-hálózat, sőt, ez Magyarország első vezetékes szén-dioxid-ellátású endoszkópos laboratóriuma.