A hüvelykujj alátámasztásra "teremtődött" és nem arra, hogy folyamatosan pötyögjenek vele.
Az okostelefonok képernyőjén való sok pötyögés az angolul „WhatsApp disease”-ként emlegetett hüvelykujj- és csuklótáji fájdalmakhoz vezethet - olvasható a medicalonline.hu-n.
Az okostelefon mindennapi életünk része, olyannyira, hogy tartós használata az egészségi állapotunkra is rányomja a bélyegét. Az okostelefonokon legtöbbet pötyögő korosztálynál, a 15 és 25 év közöttieknél tipikus, új kórképek jelennek meg. Ilyen az angol nyelvterületen „WhatsAppitis” vagy „WhatsApp disease” névvel illetett tünetegyüttes, ami nem más, mint a hüvelykujj és a csuklótáj megerőltetés okozta fájdalma – elsősorban azért, mert a mobiltelefonok kijelzőjén jellemzően a jobb kéz hüvelykujjával „dolgozik” az illető, túlerőltetve azt.
A hüvelykujj evolúciós szempontból nézve arra teremtődött, hogy a különféle eszközök kézben való megfogását, megtartását, egyfajta alátámasztással, segítse. Amennyiben a hüvelyujjat, elsősorban a jobb kéz hüvelyujját hosszú időn keresztül arra használják, hogy azzal a kisebb nagyobb okostelefonok kijelzőjén pötyögjenek, közben többször nyújtva és ide-oda húzogatva a hüvelyujjat, annak fájdalmas, az ínak megduzzadásával járó következményei lehetnek.
Egy hét pihenés javasolt
Az okostelefon okozta hüvelykujj- és csuklótáji panaszok nem indokolják képalkotó diagnosztikai vizsgálatok (MRI, Röntgen, ultrahang stb.) elvégzését, és nem teszik szükségessé gyulladáscsökkentő szteroid injekciók alkalmazását sem. A túlerőltetés megszűnte, azaz az okostelefon használatának mellőzése után körülbelül egy hét pihentetés hatására általában javulnak, elmúlnak a panaszok. Kedvező hatású lehet a manuálterápia, az ergo-, illetve a fizioterápia is. Kinezio-szalagok alkalmas felhelyezésével is elősegíthető az izmok és a kötőszövet regenerálódása.
További részletek a weboldalon.