Az első miniszteri utasítást még a rendszerben dolgozók is nehezen értelmezték, ezért kellett két nap után újat kiadni.
Három napig sem állta az élet próbáját Kásler Miklós rendelete, amely március 9-én szabályozta, hogy miként juthatnak egészségügyi ellátáshoz az ukrajnai orosz invázió elől menekülők. Két nappal később az Emmi vezetője új rendeletet adott ki, pontosítva, hogy a menekültek közül ki és miként juthat támogatott gyógyszerekhez - írja a népszava.hu.
Fotó: MTI/Balázs Tttila például rendezetlen volt azoknak a krónikus betegeknek az ellátása, akik még nem kértek menedékes státuszt. Az új változat szerint ők a határátlépésüktől számított 30 napig jogosultak az állami szolgáltatóknál térítésmentes orvosi vizsgálatra, gyógykezelésre, valamint támogatott gyógyszerkiváltásra, onkológiai kezelésekre. Ha közben nem kérték a menekült, menedékes státuszt, azt követően már csak teljes áron juthatnak a patikai készítményekhez. Akinek van Európai Egészségbiztosítási kártyája, az korlátozás nélkül kaphat támogatott orvosságot.
A miniszteri utasítás egyben arra kéri az orvosokat, hogy a magyarul nem beszélő menekülteknek nyomtassanak felírási igazolást is. A gyógyszertárban föl kell mutatni azt az igazolványt (például az útlevelet), amely alapján felírták a készítményt. A gyógyszereket a menekültek a magyar betegek által fizetendő térítési díj ellenében válthatják ki, a támogatott részt az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság fedezi.
Bizonyos készítményekhez (például a krónikus szív- légzőszervi megbetegedésekre, reumára, fájdalomcsillapításra, cukorbetegségre ható szerekhez) egyes kijelölt egészségügyi intézményekben juthatnak térítésmentesen a menekülők, ezen intézményeket azonban nem közli a miniszter egyedi utasítása sem.
További részletek a cikkben.
Fotó: MTI/Balázs Attila