• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Újabb influenzatörzs fenyeget világjárvánnyal

Lapszemle Forrás: mno.hu

2013 óta nem múlt el év anélkül, hogy a H7N9 ne okozott volna itt-ott kisebb járványokat. Az ereje pedig nőttön-nő...

A H7N9 eddig szinte kizárólag madárkórokozóként volt ismert, de mára sikeresen kialakította az emberi pandémia minden feltételét. Ahol eddig helyi járványokat okozott, a betegek harmada-negyede meghalt – olvasható az mno.hu portálján.

A H7N9 is madárkórokozóként volt ismeretes olyannyira, hogy 2013-ig nem is tudtak emberi fertőzöttről. Ezért nem is vesztegettek rá különösebb figyelmet, főként mert a madarakban is csak viszonylag enyhe megbetegedést okozott. Aztán négy évvel ezelőtt Kínában mégis embereket fertőzött meg, összesen 135-öt. Ez nem tűnik nagy dolognak, csakhogy a betegek negyede meghalt.

Azóta nem múlt el év anélkül, hogy a H7N9 ne okozott volna itt-ott kisebb járványokat. Az ereje pedig nőttön-nő. Ma már nemcsak madarakban tud hatékonyabban szaporodni, mint akár néhány évvel ezelőtt, de emlősökben, így az emberben is, írja az Atlantic. Eddig összesen 1589 H7N9-fertőzés történt a világban, és a betegek 39 százaléka elhunyt.

A Wisconsini Egyetem virológusai az egyik elhunytból izolált vírussal fertőztek különféle laboratóriumi állatokat, és úgy találták, hogy azok remekül szaporodnak nemcsak egerekben, de menyétekben és majmokban is. De ha ez nem lenne elég, néhány törzs a laborban máris rezisztenssé vált a Tamifluval szemben, amely a legütőképesebb (-nek hitt) antivirális fegyverünk. Míg a madárinfluenzát okozó H5 vírusoknak számos egymást követő mutációra volt szükségük a laborban (szerencsére ez nem történt meg a természetben), hogy az emlősök között is terjedni tudjon, a H7N9 ezt egy lépésben, spontán is elérte.

Egyelőre azonban ezen aggodalmak inkább csak a legrosszabb elképzelhető forgatókönyvek, minthogy nincs bizonyíték arra, hogy a H7N9 valaha is átterjedt volna egyik emberről a másikra. A kínai járvány esetében sem egyértelmű, hogy az emberek egymást fertőzték-e meg vagy mindannyian madaraktól kapták el a kórt (mindannyian szoros közelségben éltek ugyanis madarakkal). A Tamiflu-rezisztenciának is van jó oldala, ugyanis az a mutáció, ami ellenállóvá tette a vírust, egyúttal gyengítette is, így az nem volt képes igazán súlyos betegséget előidézni.