A nőstény patkányok szenvednek a korai pubertástól, ha kékfény-besugárzást kapnak.
A nőstény és hím patkányoknál is korai pubertáshoz vezetett a kék fénynek való túlzott kitettség, a hímeknél ráadásul a szövetek és a spermiumok is gyengültek - írja az index.hu.
A hágai Európai Gyermekendokrinológiai Társaság 61. találkozóján bemutatott kutatás szerint az okostelefonok vagy táblagépek kék fényének való kitettség korai pubertáshoz vezethet hím patkányoknál. Ez az első tanulmány, ami a kék fény expozíciója és a korai pubertás közötti összefüggést vizsgálja a hím rágcsálók esetében. Egy korábbi tanulmány már bizonyította, hogy a nőstény patkányok szenvednek a korai pubertástól, ha kékfény-besugárzást kapnak. De hímeknél eddig még nem vizsgálták ezt.
Az új tanulmányban az Ankara Bilkent Városi Kórház és a török Gazi Egyetem kutatói 18, 21 napos hím patkányt vizsgáltak, amiket különböző csoportokba osztva eltérő kékfény-sugárzásnak tettek ki, és azt találták, hogy a pubertás első jelei jóval korábban jelentkeztek a kék fénynek erősen kitett hím patkányoknál. Minél hosszabb ideig sugározták őket, annál korábban kezdődött a pubertás, a spermiumfejlődés visszaszorult, és a hereszövetek is károsodtak.
Először találtunk közvetlen összefüggést a kék fény expozíciója és a korai pubertás között hím patkányoknál – mondta Dr. Aylin Kılınç Uğurlu, az ankarai bikenti városi kórház kutatója.
Az embereknél a korai pubertás oka általában genetikai eredetű, vagy agyi betegség, daganat, pajzsmirigyprobléma okozza. Az elmúlt években több tanulmány is megjelent arról, hogy a koronavírus-járvány idején megnőtt a korai pubertásban szenvedő lányok és fiúk száma. A hipotézis szerint ennek oka a kék fényt kibocsátó eszközök fokozott használata lehetett.
További részletek a cikkben.