Soha nem tapasztalt fejlesztés előtt áll a kilencvenegy éves, elöregedett, korszerűtlenné vált budapesti Testnevelési Egyetem, 36,8 milliárd forintos állami beruházással ezer négyzetméter terület felújítását, valamint több új és korszerű sport, kollégiumi és oktatási létesítmény megépítését végzik majd el az Alkotás utcai és a Csörsz utcai területen.
Mocsai Lajos, az egyetem rektora szerint már nagyon időszerű volt a tanintézet bővítése, amelyet úgy hajtanak végre, hogy a tervezéskor figyelembe veszik a környéken lakók kéréseit is. Mocsai Lajost a testnevelői pálya népszerűségéről, az edzőképzésről és a fiatalok egészségi állapotáról is kérdezte a
magyarhirlap.hu portálja.
– Jó testnevelőkre nagy szükség van, mert a tavalyi NETFIT-felmérés szerint a tanulók állóképessége a fiúk hatvanhárom, a lányok ötvenkét százalékénál nem éri el az egészséges határt.
- Az adatok valóban aggasztók, a magyarok tíz évvel kevesebbet élnek betegség nélkül, mint a skandinávok, a lakosság harminc százalékkal rosszabb fizikai állapotban van, mint a nyugat-európai társadalmak. Egy korábbi regionális felmérés szerint pedig az általános iskolások harminc-negyven százaléka gyógytestnevelésre szorul. Éppen ezért volt nagyon fontos, a mindennapos testnevelés bevezetése az általános iskolákban. A testi nevelésnek, a testkulturális értékek szerepének, a nemzet fizikai állapotának várható további csökkenésének, a rehabilitációra, illetve korrekcióra költött sok száz milliárd forintos értéket figyelembe véve, közvetlen nemzetgazdasági és demográfiai jelentősége van.
– Szerény anyagi megbecsülés mellett is van érdeklődés a testnevelői hivatás iránt?
– Igen, a tanári pálya iránt jelentős az érdeklődés. Nálunk öt-hatszoros a túljelentkezés. A nyílt nap iránt olyan nagy volt az érdeklődés, hogy a fiatalok nem fértek be a termekbe.
– Senki sem vitatta, hogy nagyon időszerű a Testnevelési Egyetem felújítása, bővítése. Milyen lesz az új campus?
– Több évtizedes mulasztást pótol az idén kezdődő 36,8 milliárd forintos beruházás, mert a rendszerváltozás óta a TF-en nagyobb felújítás nem történt, míg a magyarországi felsőoktatási intézmények többsége már túl van a fejlesztések első szakaszán, s a másodikat kezdhetik, többek között Pécsen, Debrecenben vagy Nyíregyházán is. Márpedig a nemzetközi színvonalú, elismert munkát végző intézményben szükség van a feltételek javítására. Az egyetem területe 4,6 hektárral növekszik, összességében harminckilencezer négyzetméter területet újítunk meg, s több mint ötvenezer négyzetmétert magába foglaló új épületek épülnek a campus területén, amelyből a Csörsz utcai sportkomplexum megközelítőleg huszonötezer négyzetmétert tesz ki. A fennmaradók pedig kollégium, oktatási terek és egyéb sportlétesítmények, például az új uszoda vagy a fedett teniszcsarnok.