• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Újra elmondta aggodalmait az orvosi szakszervezet

Lapszemle 2021.02.23 Forrás: szakszervezetek.hu
Újra elmondta aggodalmait az orvosi szakszervezet

A végleges szerződéseket még mindig nem kapta meg az egészségügyi dolgozók jelentős része.

A Magyar Orvosok Szakszervezete üdvözli azt, hogy a több évtizedes hálapénz rendszer végre felszámolásra kerül, és ezzel párhuzamosan az orvosok bérrendezése is megkezdődik az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvényben foglaltak szerint. Ugyanakkor továbbra is hangot kell adnunk számos aggodalmunknak - írták közleményükben, melyet a szakszervezetek.hu idézett.

Mont az OSZ írta, a béremelés és a hálapénz kivezetése megtörténhetett volna az új szolgálati jogviszony nélkül is, annak alapjogokat sértő, hátrányos és bizonytalanságot keltő szabályai nélkül. Az új jogviszony bevezetése azzal fenyeget, hogy az egészségügyi dolgozók egy jelentős része az állami egészségügy elhagyására kényszerül majd 2021. március 1-jétől.

A Magyar Orvosok Szakszervezete ismételten aggodalmát és szolidaritását fejezi ki a szakdolgozókkal (a teljesség igénye nélkül: ápolók, asszisztensek, dietetikusok, gyógytornászok, mentődolgozók stb.) és a műszaki és gazdasági területen dolgozók mellett, akiktől úgy veszik el a közalkalmazotti státusszal járó szerzett jogaikat, hogy azért semmilyen kompenzációt nem kapnak – csak egy ígéretet, hogy a bérük nem csökkenhet a korábbihoz képest.

A végleges szerződéseket még mindig nem kapta meg az egészségügyi dolgozók jelentős része, mindössze néhány nap marad számukra az áttekintésre és aláírásra, és még 3 nappal ezelőtt - 2021. 02. 19. péntek délután és este is - újabb részletszabályok jelentek meg a besorolásokkal és a szerződés feltételeivel kapcsolatban.

Az új szerződés ugyan sok orvos számára valóban alapbérnövekedéssel jár, ugyanakkor az eddig napvilágot látott információk az ügyeleti díjak mértékéről aggasztóak.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság által meghatározott százalékos juttatás a kötelező ügyeletek vonatkozásában (hétközben 70%, szombaton 80%, vasárnap és ünnepnapon 90%), a MOSZ véleménye szerint megalázó! Nem tartjuk emberségesnek azt az elvet mely a munkavállalót kötelezi a munkaidején túl ügyeleti munkára, és annak díjazása nem meghaladja, hanem kevesebb, mint a rendes óradíj. Orvosok, egészségügyi dolgozók töltenek éjszakákat, hétvégéket, szentestét és más ünnepnapokat családjuktól távol, vállalnak óriási felelősséget erejükön felül és az anyagi megbecsülése ennek az áldozatnak nem éri el a normál, hétköznapon végzett munkavégzés óradíját. Ez a szemlélet a 21. század Európájában a MOSZ véleménye szerint vállalhatatlan.

Többször kezdeményeztünk már párbeszédet az illetékes döntéshozókkal a részletszabályozással, az ügyeleti díjazással kapcsolatban, azonban sajnos érdemi tárgyalásra eddig nem került sor. A MOSZ továbbra is nyitott az egyeztetésekre, és bízik benne, hogy a megalázó helyzet megszüntethető. Ugyanakkor a probléma gyökerének megoldását egyedül egy jó és világos törvényi szabályozás jelentheti, amely valóban méltó az egészségügyi ágazathoz - írták.

Legolvasottabb cikkeink