• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Újraélesztési tanfolyamot indított a belgyógyász

Lapszemle 2019.02.04 Forrás: nlcafe.hu
Újraélesztési tanfolyamot indított a belgyógyász

Ha kell, segítsenek azoknak, akik tényleg rászorulnak, akiknek az életük múlhat rajta, hogy időben segítséget kapjanak.

Major László belgyógyász néhány évvel ezelőtt egy maratonfutás után rosszul lett. A finisben leállt a szíve, újra kellett éleszteni. „Szerencsém volt, mert ott álltak a mentők és egy barátom, aki Hollandiában mentőtisztként dolgozik. Ő rögtön tudott segíteni” – mondta el az nlcafe.hu-nak.

Major elhatározta, hogy ingyenes újraélesztési tanfolyamot indít, mert fontosnak tartja, hogy minél többen megtanulhassák, mit kell tenniük, ha valaki a szemük láttára esik össze az utcán. „Vettem egy ambubabát (ezeket a sürgősségi ellátás oktatásában használják, elsősorban az elsősegélynyújtást gyakorolják rajtuk – a szerző.), egy használt projektort, és belevágtam – meséli. – Tavaly ősszel hirdettem meg a tanfolyamot a Facebookon. Eddig elsősorban cégek és magánszemélyek kerestek meg, de épp most tárgyalok egy sportegyesülettel, ahol az edzőket, a gyúrókat és a sportvezetőket kell majd megtanítanom az újraélesztés alapjaira.”

A belgyógyász fontosnak tartja, hogy tegyen azért, hogy a hirtelen szívleállásáldozatainak minél nagyobb esélyük legyen a túlélésre. „A nemzetközileg elfogadott adatok alapján optimális ellátás mellett száz emberből hatvan megmenthető lenne”– magyarázza.

Major szerint az is fontos lenne, hogy az emberek készek legyenek segíteni. „A legfontosabb persze az lenne, hogy sokan megtanulják, hogyan lehet egy embert újraéleszteni – de azért annak is örülnék, ha minél többen rájönnének arra, mennyire fontos, hogy ha kell, segítsenek azoknak, akik tényleg rászorulnak, akiknek az életük múlhat rajta, hogy időben segítséget kapjanak – magyarázza. – Ezért is lenne jó, ha minél többen regisztrálnának a SzívCity alkalmazásba, amely többek között az újraélesztésre kiképzett embereket is listázza.”

Az orvos szerint a legfontosabb az, hogy tudjuk, mikor kell segíteni. „Akkor van szükség újraélesztésre, ha a keringés és a légzés is leáll. Éppen ezért tanfolyamokon kiemelt hangsúlyt fektetünk arra, hogy a résztvevők fel tudják ismerni az alapvető életjelenségeket – mondja. – A szívleállásnak ugyan lehetnek közvetlen előjelei, de egyáltalán nem biztos, hogy ezek fel is lépnek. A felnőttek esetében körülbelül negyven százalékban koszorúér-betegség, vírusfertőzés okozta szívizombetegség vagy valamilyen szívizom-elfajulás áll a háttérben. De így is van tizenkét-tizenöt százalék, amikor nem tudjuk, mi okozza a problémát – teszi hozzá. – A fiataloknál más a helyzet, náluk harminc-harmincöt szívizom-megbetegedés vezethet szívleálláshoz.” Továbbiak a teljes cikkben

Legolvasottabb cikkeink