• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ultrahang, labor, konzultáció: lehúzásgyanú a magánellátásban

Lapszemle 2022.11.09 Forrás: szabadeuropa.hu
Ultrahang, labor, konzultáció: lehúzásgyanú a magánellátásban

Nem ritka jelenség, hogy felesleges konzultációkkal és szükségtelen vizsgálatokkal növelik a beteg költségeit.

Több olvasónk is arról számolt be, hogy váratlan kiadás érte magánegészségügyi szolgáltatónál. Szakértők szerint főleg az utcáról betérő betegeknél fordulhat elő ilyen, mert aki cégen vagy biztosítón keresztül érkezik, ott van kontroll. A magánszolgáltatók szakmai szervezete szerint nem jellemző ez a jelenség, mert a szolgáltatóknak is az az érdekük, hogy az ügyfél elégedett legyen - írja a szabadeuropa.hu.

„Hát, legalábbis lehúzásgyanús” – így jellemezte történetét a Budapesten élő Miklós, akinek egy jóindulatú daganat miatt kellett sugárkezelést kapnia, amit egy vidéki állami kórházban végeztek el. Orvosa három hónapra rá írt elő kontrollvizsgálatot, de azt már a magánrendelésén, mert, mint mondta, a kórházban fél év múlva lett volna csak időpont.

Miklós megkérdezte tőle, hogy lehetne-e inkább Budapesten menni kontrollra, mert ha nem muszáj, nem utazna majd ötszáz kilométert. A válasz az volt, hogy nem lehet. Így a sugárkezelés után három hónappal a vidéki magánrendelésen volt a kontrollvizsgálat 25 ezer forintért. Ez Miklós elmondása szerint nagyjából öt percig tartott, és abból állt, hogy megkérdezték tőle, hogy van, és megnézték a reflexeit. Szerinte ezt simán elvégezhették volna egy budapesti neurológiai szakrendelésen is.

Egy másik olvasónk arra panaszkodott, hogy a magánszolgáltatónál nem hívták fel a figyelmét arra, hogy a műtétje előtt előírt vizsgálatokat csomagban olcsóbban megkapja. Egy fővárosi magánklinikán is praktizáló szakorvos arról számolt be, hogy nem ritka jelenség, hogy felesleges konzultációkkal és szükségtelen vizsgálatokkal növelik a beteg költségeit, például többször tapasztalja, hogy a friss, hozott laboreredmény ellenére újat csináltatnak a pácienssel, ami harminc-negyvenezer forintos többletköltséget jelenthet.

Cikkünkben arra kerestük a választ, hogy valóban gyakoriak-e a lehúzásgyanús esetek a magánegészségügyi szolgáltatóknál, és mit tehet, kihez fordulhat az, aki úgy véli, becsapták. 

Aki az utcáról megy be, annál nincs kontroll

Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász a Szabad Európának azt mondta: nem ismeri az előfordulási arányát annak, hogy a magánegészségügyi szolgáltatók mekkora mértékben generálnak pluszköltségeket szükségtelen vizsgálatokkal, de az biztos, hogy ez a kockázat felmerül a magánellátásban.

További részletek a cikkben.