Egyre nagyobb gondot jelent az ukrajnai menekültek egészségügyi ellátása, elsősorban az Ukrajnával szomszédos országokban.
Hamarosan elfogynak az Ukrajnával szomszédos államok azon forrásai, amelyekből a menekültek egészségügyi kiadásait téríteni tudják. Ezért uniós szintű fellépést szeretnének, írja a hvg.hu.
Egyre nagyobb gondot jelent az ukrajnai menekültek egészségügyi ellátása, elsősorban az Ukrajnával szomszédos országokban. Ezért 11 ország – Bulgária, Horvátország, Csehország, Észtország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Szlovénia – levélben fordult az Európai Bizottsághoz, hogy hozzanak létre egy olyan alapot, amely az egészségbiztosítási költségek és egyéb kiadások fedezésére szolgál.
Erről is szó volt az uniós egészségügyi miniszterek keddi, brüsszeli tanácskozásán, amely után Sztella Kiriakidész egészségügyi biztos bejelentette, hogy az EU közel 300 000 diftéria és tetanusz elleni oltóanyagot oszt ki. Ukrajnában ugyanis magas arányban vannak HIV- és tuberkulózisfertőzöttek, ráadásul a koronavírus elleni átoltottság is csak mintegy 30 százalékos.
Becsléseink szerint Lengyelországban az egymillió menekültre jutó havi kiadások elérhetik az 50 millió vagy akár a 70 millió eurót is – mondta kollégáinak Adam Niedzielski lengyel egészségügyi miniszter, hozzátéve, hogy jelenleg kétmillió ukrán menekültnek biztosítanak ellátást. Az érintett országok egyelőre kénytelenek a saját egészségügyi ellátórendszerüket igénybe venni, azonban a túlterheltség már látszik. A szlovák miniszter beszámolója szerint náluk elsősorban a rákos, a sürgősségi, az égési és traumatológiai osztályokon nő a nyomás.